1 563 753 SEK
Omsättning
▲ 13%
8 918 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 78,9%
31,8%
Soliditet
God
0,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:258 613 SEK
Skulder:-176 383 SEK
Substansvärde:82 230 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt försämrat resultat och minskande tillgångar. Den låga vinstmarginalen på endast 0,6% indikerar att företaget har svårt att omvandla ökad omsättning till lönsamhet. Soliditeten på 31,8% är acceptabel men inte stark. Företaget verkar vara i en utmanande fas där det lyckas öka försäljningen men samtidigt tappar i lönsamhet och totala tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver taxiverksamhet och försäljning av profilkläder, registrerat 2014. Detta är en bransch med konkurrensutsatta priser och relativt låga marginaler, vilket stämmer väl överens med den låga vinstmarginal som redovisas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 42 193 SEK till 8 918 SEK, en försämring med 78,9% som indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 31,8% är inom acceptabla nivåer men inte exceptionellt stark. Det indikerar att företaget har en skuldsättning som är hanterbar men att det finns utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 75 274 SEK till 82 230 SEK, en tillväxt på 9,2% som främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet trots det låga resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 383 338 SEK till 1 563 753 SEK, en positiv tillväxt på 13,0% som visar att företaget lyckas öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftigt minskat resultat med 78,9% trots ökad omsättning indikerar problem med kostnadskontroll eller marginaler
  • Tillgångarna minskade med 39,5% från 427 845 SEK till 258 613 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 0,6% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konkurrenspress

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 13,0% visar att företaget fortfarande har marknadsfågor och kan öka sin försäljning
  • Eget kapital ökade med 9,2% till 82 230 SEK vilket ger en viss finansiell stabilitet
  • Soliditeten på 31,8% ger ett visst utrymme för framtida investeringar eller expansion