5 095 081 000 SEK
Omsättning
▲ 15,9%
254 291 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 196,7%
45%
Soliditet
Mycket God
5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 419 194 SEK
Skulder:-750 212 SEK
Substansvärde:490 268 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark resultatutveckling med en resultattillväxt på nästan 200%, vilket är exceptionellt bra. Omsättningen växer stadigt med 15,9% och eget kapital ökar med 44,5%. Den låga vinstmarginalen på 5,0% tyder dock på att företaget arbetar med små marginaler trots den höga omsättningen. Soliditeten på 45,0% är god och ger företaget en stabil finansieringsbas. Övergripande visar siffrorna ett företag i stark tillväxtfas med god lönsamhetsutveckling men med utmaningar i form av låga rörelsemarginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom flygutbildning och pilotverksamhet, coachning inom idrott, projektledning inom byggbranschen samt VVS-installationer. Den breda verksamhetsprofilen med tjänsteinriktade verksamheter i flera branscher förklarar den relativt höga omsättningen men samtidigt de tunna marginalerna som är typiska för tjänsteföretag med konkurrensutsatta marknader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 85 696 000 SEK till 254 291 000 SEK, en ökning med 168 595 000 SEK eller 196,7%. Denna exceptionella resultatförbättring kan tyda på större projekt eller engångseffekter.

Soliditet: Soliditeten på 45,0% är god och visar att företaget finansieras till nästan hälften med eget kapital, vilket ger en stabil finansieringsstruktur och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 339 379 SEK till 490 268 SEK, en tillväxt på 150 889 SEK eller 44,5%. Denna ökning är i linje med det starka resultatet och visar på en förbättrad balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 413 021 SEK till 5 106 831 SEK, en tillväxt på 693 810 SEK eller 15,9%. Detta visar en stadig tillväxt i företagets verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extremt låga vinstmarginalen på 5,0% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konkurrenspress
  • Storleken på resultatökningen på 168 595 000 SEK kan tyda på engångseffekter som kanske inte är hållbara långsiktigt
  • Tillgångstillväxten på endast 5,5% är betydligt lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera kapacitetsbrist

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 196,7% visar på stark operativ effektivisering eller lyckade större projekt
  • Omsättningstillväxt på 15,9% visar på god marknadsposition och förmåga att växa i flera verksamhetsområden
  • God soliditet på 45,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar förbättringstrender: omsättning (+15,9%), resultat (+196,7%), eget kapital (+44,5%) och tillgångar (+5,5%). Den starkaste trenden är den exceptionella resultatförbättringen, medan tillgångstillväxten är den svagaste men fortfarande positiv. Övergripande visar trendanalysen ett företag i stark utveckling med mycket goda förbättringar på de flesta områden.