51 512 411 SEK
Omsättning
▲ 38,9%
8 503 576 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17%
66,4%
Soliditet
Mycket God
16,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:38 153 942 SEK
Skulder:-11 566 159 SEK
Substansvärde:20 516 187 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har bolaget haft ett par stora projektuppdrag där ordervärdet varierat mellan 2,5 - 5milj per uppdrag. Tidigare har det inte funnits möjligthet att ta sig an den typen av uppdrag då tillräckliga resurser saknats men med årens tillväxt så har företaget effektiviserats, utbildats och resurssäkrats för att kunna bli konkurrenskraftiga i industribranschen. Under räkenskapsåret har bolaget även säkrat hem diverse olika serviceavtal och RAM-avtal som genererat en betydande omsättningsökning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har genomfört flera stora projektuppdrag med ordervärden mellan 2,5 och 5 miljoner SEK per uppdrag.
  • Genom årens tillväxt har företaget effektiviserats, utbildats och resurssäkrats för att bli konkurrenskraftigt i industribranschen.
  • Bolaget har säkrat hem diverse serviceavtal och RAM-avtal som genererat en betydande omsättningsökning.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 16,5% kombinerat med en soliditet på 66,4% indikerar ett välskött företag som effektivt omsätter intäkter till vinst samtidigt som det har en stabil kapitalstruktur. Den betydande omsättningstillväxten på 38,9% visar att företaget inte bara växer utan också förbättrar sin lönsamhet, vilket tyder på en framgångsrik skalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2012 och verkar inom service och underhåll inom kraft- och värmeindustrin, en bransch som kräver specialkompetens och långsiktiga kundrelationer. Denna typ av verksamhet karaktäriseras ofta av återkommande serviceavtal och projektbaserade uppdrag, vilket stämmer väl överens med de stora projektuppdragen och RAM-avtal som nämns.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 7 269 566 SEK till 8 503 576 SEK, en ökning på 17,0%. Trots den stora omsättningstillväxten har vinstutvecklingen varit något lägre, vilket kan tyda på investeringar eller kostnader kopplade till expansionen.

Soliditet: Soliditeten på 66,4% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta indikerar ett lågt belåningsgrad och att företaget klarar av att finansiera sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 15 577 806 SEK till 20 516 187 SEK, en tillväxt på 31,7%. Denna förstärkning av kapitalbasen kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 37 497 834 SEK till 51 512 411 SEK, en tillväxt på 38,9%. Denna betydande ökning förklaras av att företaget tagit sig an större projektuppdrag och säkrat fler långsiktiga avtal.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara beroende av fortsatt tillgång till stora projektuppdrag, vilket skapar en viss koncentrationsrisk.
  • Den snabba expansionen kan medföra utmaningar i form av kapacitetsbelastning och behov av ytterligare kompetensförsörjning.
  • Vinsttillväxten på 17,0% ligger betydligt lägre än omsättningstillväxten på 38,9%, vilket kan indikera tryck på marginalerna vid snabb expansion.

Möjligheter

  • De säkrade RAM-avtalen och serviceavtalen ger en stabil bas av återkommande intäkter framöver.
  • Företagets etablerade förmåga att hantera större projektuppdrag öppnar för möjligheter till ytterligare tillväxt i den segmentet.
  • Den höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar i verksamheten utan behov av extern finansiering.
  • Den starka vinstmarginalen på 16,5% visar att företaget har god prissättningskraft och kostnadskontroll i sin bransch.