750 595 SEK
Omsättning
▼ 22,8%
170 596 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 38,6%
50%
Soliditet
Mycket God
22,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:906 989 SEK
Skulder:-363 762 SEK
Substansvärde:543 227 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet samtidigt som balansräkningen förbättras. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-22,8%) och resultat (-38,6%) indikerar en svårare försäljningssituation, medan ökningen av eget kapital (+33,2%) och tillgångar (+9,2%) visar på en stabil finansieringsstruktur. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,7% trots lägre omsättning tyder på effektiv kostnadskontroll eller specialiserade produkter med goda marginaler. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där det prioriterar lönsamhet framför volymtillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat kompositföretag (registrerat 2008) som utvecklar, tillverkar och säljer glasfiberarmerade polyester- och kolfiberprodukter samt utför målningsarbete av industrigods. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kräver specialistkompetens, vilket kan förklara de höga vinstmarginalerna trots minskad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 277 843 SEK till 170 596 SEK, en minskning med 107 247 SEK (-38,6%). Trots kraftig omsättningsminskning lyckades företaget fortfarande generera ett positivt resultat, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 50,0% är mycket stark och indikerar att hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansieringsstabilitet och beredskap att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 407 768 SEK till 543 227 SEK, en förbättring med 135 459 SEK (+33,2%). Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 170 596 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 972 351 SEK till 751 592 SEK, en nedgång med 220 759 SEK (-22,8%). Detta indikerar färre projekt eller lägre försäljningsvolym jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 220 759 SEK (-22,8%) kan indikera förlorade kunder, konjunkturnedgång eller konkurrensproblem
  • Resultatet sjönk med 107 247 SEK (-38,6%) vilket påverkar företagets kapitaltillväxt och investeringsmöjligheter
  • Beroende av färre kunder eller projekt kan öka sårbarheten vid ytterligare efterfrågeminskning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,7% visar att företaget kan behålla lönsamhet även vid lägre volym
  • Stark soliditet på 50,0% ger god kreditvärdighet och möjlighet till investeringar utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 9,2% till 906 989 SEK indikerar fortsatta investeringar i produktionskapacitet