15 955 000 SEK
Omsättning
▲ 185,6%
3 278 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 90,7%
47,5%
Soliditet
Mycket God
20,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 697 383 SEK
Skulder:-4 295 204 SEK
Substansvärde:3 089 179 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2023 med en omsättningstillväxt på 185.6% och en resultattillväxt på 90.7%. Den mycket höga vinstmarginalen på 20.5% indikerar effektiv kostnadskontroll och stark prissättningsförmåga. Soliditeten på 47.5% är god och har förbättrats avsevärt från föregående år. Företaget befinner sig i en expansiv fas med betydande ökning av både tillgångar och eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Göteborg och verkar inom en verksamhet som genererar hög lönsamhet baserat på den mycket höga vinstmarginalen. Den snabba tillväxten tyder på att företaget antingen befinner sig i en expansiv marknad eller har lyckats ta marknadsandelar från konkurrenter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 719 000 SEK till 3 278 000 SEK, en ökning med 1 559 000 SEK eller 90.7%. Den starka resultatutvecklingen följer omsättningstillväxten men i något lägre takt.

Soliditet: Soliditeten på 47.5% är god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 172 036 SEK till 3 089 179 SEK, en ökning med 1 917 143 SEK eller 163.6%. Denna kraftiga tillväxt drivs främst av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 5 589 275 SEK till 16 010 127 SEK, en ökning med 10 420 852 SEK eller 185.6%. Detta visar en exceptionell försäljningstillväxt under året.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem.
  • Tillgångarna har mer än fördubblats på ett år vilket ställer höga krav på operativ styrning och investeringsbeslut.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 20.5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 1 917 143 SEK ger finansiell styrka för att finansiera fortsatt tillväxt.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+185.6%), resultat (+90.7%), eget kapital (+163.6%) och tillgångar (+208.9%). Denna konsekventa tillväxt across alla områden indikerar en välbalanserad expansion där företaget lyckats skala upp verksamheten samtidigt som lönsamheten bibehållits.