2 673 000 SEK
Omsättning
▼ 16%
380 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58,4%
56%
Soliditet
Mycket God
14,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 753 040 SEK
Skulder:-2 166 120 SEK
Substansvärde:1 771 173 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar i den löpande verksamheten men samtidigt en stark balansräkning. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-16.0%) och resultat (-58.4%) indikerar en svårare period för den operativa verksamheten, sannolikt på grund av svagare efterfrågan eller lägre priser inom skogssektorn. Trots detta har det egna kapitalet förbättrats tack vare att vinsten har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet. Den höga soliditeten på 56.0% är en betydande styrka som ger företaget god motståndskraft.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skogsavverkning, en bransch som är känslig för konjunktursvängningar, råvarupriser och efterfrågan från sågverks- och pappersindustrin. Verksamheten är kapitalintensiv och kräver investeringar i maskiner och utrustning, vilket syns i de höga tillgångarna på över 5.7 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 914 000 SEK till 380 000 SEK, en minskning med 534 000 SEK eller 58.4%. Den procentuellt större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen kan tyda på oflexibla kostnader eller lägre marginaler på de kvarvarande uppdragen.

Soliditet: En soliditet på 56.0% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet. Det betyder att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 1 582 562 SEK till 1 771 173 SEK, en förbättring med 188 611 SEK eller 11.9%. Denna tillväxt beror helt på att årets resultat på 380 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 315 527 SEK till 2 673 293 SEK, en nedgång med 642 234 SEK eller 16.0%. Detta tyder på en avsevärt lägre volym av avverkningsarbeten eller lägre priser under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på 642 234 SEK visar på sämre marknadsförhållanden eller förlorade kunder.
  • Resultatet har mer än halverats, vilket utmanar företagets lönsamhet och framtida investeringsmöjligheter.
  • Tillgångarna har minskat med 315 270 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av maskiner eller lager för att hantera den lägre omsättningen.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 56.0% ger ett robust skydd mot nedgångstider och möjliggör lättare att säkra finansiering för framtida investeringar om marknaden vänder.
  • Trots lägre resultat genererar verksamheten fortfarande en vinst på 380 000 SEK, vilket visar på en grundläggande lönsamhetsförmåga.
  • Tillväxten i eget kapital med 188 611 SEK stärker företagets finansiella bas för att utnyttja nya affärsmöjligheter när konjunkturen förbättras.