1 165 000 SEK
Omsättning
▼ 11,1%
128 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,7%
64%
Soliditet
Mycket God
11%
Vinstmarginal
Hög
80 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-18

Substansvärdering

Tillgångar:265 067 SEK
Skulder:-95 236 SEK
Substansvärde:169 831 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

: Under det gångna året har bolaget haft mindre intäkter från konsultverksamhet men desto mer från försäljning av varor. Under året har Axant AB investerat i ett nystartat bolag som är specialinriktat inom försäljning av fast monterad belysning för inom- och utomhusbruk.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har haft en förändrad intäktsmix med mindre intäkter från konsultverksamhet men mer från försäljning av varor
  • Axant AB har investerat i ett nystartat bolag specialinriktat på försäljning av fast monterad belysning för inom- och utomhusbruk

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskad omsättning och resultat, vilket indikerar en utmanande period. Trots detta upprätthåller bolaget en stark soliditet på 64% och en hög vinstmarginal på 11%, vilket visar på god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den lilla ökningen av eget kapital på 0.6% är positiv men inte tillräcklig för att motverka de negativa trenderna. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas med förändrad intäktsmix och strategiska investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom försäljning och uthyrning av tjänster och utrustning inom ljud, ljus och scenteknik, samt anläggning och underhåll av antenner och sändningsmaster. Denna breda verksamhetsprofil ger potential för diversifierade intäktskällor men kräver samtidigt betydande investeringar i utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 182 000 SEK till 128 000 SEK, en minskning på 29.7%. Trots den kraftiga nedgången uppvisar bolaget fortfarande en positiv vinstmarginal på 11%, vilket är imponerande i förhållande till omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 64.0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell flexibilitet och motståndskraft mot nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 168 830 SEK till 169 831 SEK, en ökning på 0.6%. Denna lilla ökning beror sannolikt på att en del av vinsten har reinvesterats i verksamheten trots den minskade lönsamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 310 077 SEK till 1 165 173 SEK, en nedgång på 11.1%. Detta indikerar minskad efterfrågan eller förlorade kunder, sannolikt kopplat till den nämnda minskningen av konsultverksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 11.1% från 1 310 077 SEK till 1 165 173 SEK indikerar potentiella problem med kundbas eller marknadsandelar
  • Resultatminskning på 29.7% från 182 000 SEK till 128 000 SEK visar på ökade kostnader eller lägre marginaler
  • Tillgångsminskning på 8.3% kan indikera avveckling av verksamhetsområden eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 11.0% trots nedgång visar på effektiv kostnadskontroll och god prissättningsförmåga
  • Stark soliditet på 64.0% ger god kapitalbas för att investera i tillväxt eller klara av konjunkturnedgångar
  • Investering i nystartat bolag inom belysning kan öppna nya intäktskällor och diversifiera verksamheten
  • Ökad försäljning av varor kan indikera en framgångsrik omsättning mot mer skalbar verksamhet

Trendanalys

Företaget visar tydliga negativa trender i omsättning (-11.1%), resultat (-29.7%) och tillgångar (-8.3%), med endast eget kapital som visar en svag positiv utveckling (+0.6%). Denna kombination indikerar en företag i omställning eller nedgång, men med stark finansiell bas som ger möjlighet till återhämtning.