2 177 000 SEK
Omsättning
▲ 21,4%
1 253 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 67,7%
89%
Soliditet
Mycket God
57,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-23

Substansvärdering

Tillgångar:5 588 476 SEK
Skulder:-315 214 SEK
Substansvärde:3 837 262 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 57,5% tillsammans med en extremt stark soliditet på 89,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Tillväxten i omsättning (+21,4%) och resultat (+67,7%) visar att företaget inte bara är lönsamt utan också expanderar kraftigt. Den snabba tillväxten i eget kapital (+21,9%) stärker företagets finansiella fundament ytterligare.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom elektriska installationer för järnväg samt utför elinstallationer. Denna verksamhet är typiskt projektbaserad med potentiellt höga marginaler, vilket stämmer väl med den mycket höga vinstmarginalen som observerats. Verksamheten kräver specialistkompetens vilket kan förklara den starka lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 747 000 SEK till 1 253 000 SEK, en ökning på 67,7% som indikerar förbättrad effektivitet och skalningseffekter.

Soliditet: Soliditeten på 89,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital växte från 3 146 745 SEK till 3 837 262 SEK, en ökning med 690 517 SEK som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 792 991 SEK till 2 177 365 SEK, en tillväxt på 21,4% som visar en stark expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroende av specialistkompetens inom järnvägsel kan skapa sårbarhet vid personalomsättning
  • Projektbaserad verksamhet kan medföra ojämn intäktsbildning över året

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med 3 837 262 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Hög vinstmarginal på 57,5% ger utrymme för konkurrenskraftiga priser och investeringar i tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 16,2% till 5 588 476 SEK visar kapacitet att ta emot större uppdrag

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+21,4%), resultat (+67,7%), eget kapital (+21,9%) och tillgångar (+16,2%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxt med förbättrad lönsamhet och stärkt finansiell stabilitet.