2 276 084 SEK
Omsättning
▲ 189,5%
749 706 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 86,3%
69,4%
Soliditet
Mycket God
32,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 998 447 SEK
Skulder:-611 672 SEK
Substansvärde:1 386 775 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har bedrivit mer aktiv verksamhet under räkenskapsåret vilket genererat en markant ökad omsättning jämfört med föregående räkenskapsår. Lönekostnaderna har ökat i samma grad

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bedrivit mer aktiv verksamhet under räkenskapsåret vilket genererat en markant ökad omsättning jämfört med föregående räkenskapsår
  • Lönekostnaderna har ökat i samma grad som omsättningen, vilket indikerar att expansionen har krävt ökad personalanskaffning

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med dramatiska förbättringar på samtliga nyckeltal. Den nästan trefaldiga omsättningsökningen kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 32,9% indikerar att bolaget har lyckats skala upp verksamheten på ett mycket lönsamt sätt. Den höga soliditeten på 69,4% tillsammans med en kapitaltillväxt på över 50% visar på en finansiellt sund utveckling där vinsten har reinvesterats i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet och prototyptillverkning av maskiner och maskindelar för industriprodukter, inklusive förbränningsmotorer. Denna typ av verksamhet kräver hög kompetens och specialistkunskap, vilket tydligt reflekteras i den mycket höga vinstmarginalen på 32,9%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 402 459 SEK till 749 706 SEK, en ökning med 86,3%. Denna förbättring, kombinerad med den starka omsättningstillväxten, indikerar effektiv kostnadskontroll trots expansion.

Soliditet: Soliditeten på 69,4% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en exceptionell nivå för ett tillväxtföretag.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 919 085 SEK till 1 386 775 SEK, en tillväxt på 50,9%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 749 706 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 786 291 SEK till 2 276 168 SEK, en tillväxt på 189,5%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin verksamhet avsevärt under räkenskapsåret.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten på 189,5% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Ökade lönekostnader i takt med omsättningen skapar en fast kostnadsstruktur som kan bli utmanande vid eventuella nedgångar i omsättning
  • Företagets storlek med en omsättning på 2,3 miljoner SEK gör det fortfarande relativt sårbart för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 32,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 69,4% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor
  • Tillgångstillväxt på 116,6% till 2,0 miljoner SEK visar att företaget investerar i sin framtida kapacitet

Trendanalys

Alla trender pekar starkt uppåt med exceptionella tillväxtsiffror: omsättning +189,5%, resultat +86,3%, eget kapital +50,9% och tillgångar +116,6%. Denna konsistenta positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket välskött expansion där lönsamheten bevarats trots snabb tillväxt.