7 015 257 SEK
Omsättning
▲ 4,9%
133 051 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49,7%
15,3%
Soliditet
Stabil
2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 765 906 SEK
Skulder:-5 636 462 SEK
Substansvärde:661 441 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva tillväxtsignaler i balansräkningen men oroande utveckling i resultaträkningen. Trots en liten minskning i omsättning från 6 992 273 SEK till 6 733 472 SEK har företaget ökat både eget kapital och tillgångar markant. Den mest alarmerande trenden är den kraftiga resultatnedgången på 49,7%, vilket indikerar tryckta marginaler i en bransch som traditionellt har små vinstmarginaler. Soliditeten på 15,3% är låg men förbättras tack vare ökning av eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett lantbruksföretag grundat 1990 som bedriver växtodling på arrenderade fastigheter i Ystad kommun. Verksamheten fokuserar på höstvete, vårkorn, höstoljeväxter och sockerbetor. Som jordbruksföretag är det typiskt exponerat för volatila råvarupriser, väderförhållanden och subventioner, vilket förklarar de generellt låga vinstmarginalerna i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 264 567 SEK till 133 051 SEK, en minskning på 131 516 SEK eller 49,7%. Denna dramatiska nedgång tyder på ökade kostnader eller sämre priser på jordbruksprodukter som översteg omsättningsförändringen.

Soliditet: Soliditeten på 15,3% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket är vanligt i kapitalintensiva jordbruksföretag. Den låga soliditeten gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 558 586 SEK till 661 441 SEK, en ökning på 102 855 SEK eller 18,4%. Denna förbättring kommer troligen från kvarhållet resultat trots det sämre året.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 6 992 273 SEK till 6 733 472 SEK, en minskning på 258 801 SEK eller 3,7%. Detta kan tyda på pristryck eller minskade volymer i en utmanande marknad.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 49,7% som hotar lönsamheten på sikt
  • Låg soliditet på 15,3% som begränsar finansiell flexibilitet
  • Minskad omsättning kan tyda på konkurrenspress eller svag efterfrågan
  • Branschens låga vinstmarginaler på 2,0% lämnar litet utrymme för kostnadsökningar

Möjligheter

  • Stark tillväxt i eget kapital på 18,4% förbättrar balansräkningen
  • Tillgångstillväxt på 14,5% visar investeringar i verksamheten
  • Etablerat företag sedan 1990 med erfarenhet av branschens cykler
  • Diversifierad odling med flera grödor minskar säsongsberoende risker