715 637 SEK
Omsättning
▲ 43%
68 980 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11 261,8%
33,7%
Soliditet
God
8,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:368 060 SEK
Skulder:-244 000 SEK
Substansvärde:124 060 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den dramatiska ökningen av resultatet från förlust till vinst på 68 980 SEK, kombinerat med en omsättningstillväxt på 43%, indikerar en framgångsrik omställning eller accelererad tillväxtfas. Den höga soliditeten på 33,7% tillsammans med en nästan fördubbling av tillgångarna visar på en stabil finansiering och god kapitalstruktur. Företaget befinner sig i en stark expansion med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett aktiebolag registrerat 2015 som verkar inom flera relaterade områden inriktade på hälsa, välmående och företagstjänster via tre bifirmor: Hälsopatica i Norden (hälsoprodukter och kosttillskott), 365StayFocus (coachsamtal och onlinekurser) och Economy by Axtelius (redovisning och företagsrådgivning). Den mångfacetterade verksamheten bedrivs via digitala kanaler, event och direktförsäljning, vilket förklarar den flexibla verksamhetsmodellen och tillväxtpotentialen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 69 598 SEK från en förlust på -618 SEK till en vinst på 68 980 SEK. Denna förbättring med över 11 000% indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 33,7% anses vara god för ett företag av denna typ och storlek. Det indikerar att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en stabil finansieringsstruktur och bättre motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 52 465 SEK från 71 595 SEK till 124 060 SEK, en tillväxt på 73,3%. Denna ökning är direkt kopplad till årets vinst, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 235 566 SEK från 621 391 SEK till 856 957 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 43,0%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 91,3% i tillgångar till 368 060 SEK måste hanteras noggrant för att säkerställa att investeringarna ger avkastning.
  • Den breda verksamhetsportföljen över tre bifirmor med olika inriktningar kan medföra komplexitet i verksamhetsstyrningen.
  • Trots den starka förbättringen är den absoluta vinstnivån på 68 980 SEK fortfarande blygsam i förhållande till omsättningen på 856 957 SEK.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 11 261,8% visar på en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling som kan byggas vidare på.
  • Den starka omsättningstillväxten på 43,0% till 856 957 SEK indikerar god marknadsacceptans och potential för ytterligare expansion.
  • Den höga soliditeten på 33,7% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till fortsatt tillväxt och investeringar.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar på stark förbättring: omsättning (+43,0%), resultat (+11261,8%), eget kapital (+73,3%) och tillgångar (+91,3%). Denna konsistent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik omställning eller accelererad tillväxtfas för företaget.