3 541 675 SEK
Omsättning
▲ 98,6%
766 044 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 109%
61,8%
Soliditet
Mycket God
21,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-01

Substansvärdering

Tillgångar:1 224 412 SEK
Skulder:-462 191 SEK
Substansvärde:738 206 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med nästan fördubbling av både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,6% kombinerat med en soliditetsnivå över 60% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Tillväxttakten är imponerande och företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med starkt kapitaltillskott.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom industriteknik, vilket tyder på specialiserade tjänster till industrisektorn. Denna typ av verksamhet har vanligtvis låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl med de observerade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 366 489 SEK till 766 044 SEK, en ökning på 109,0% som demonstrerar att företaget inte bara växer utan också behåller en mycket god lönsamhet vid expansion.

Soliditet: Soliditeten på 61,8% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 310 251 SEK till 738 206 SEK, en tillväxt på 137,9% som främst drivs av årets starka resultat och visar på en betydande förstärkning av företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 783 272 SEK till 3 541 675 SEK, en tillväxt på 98,6% som visar en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på nästan 100% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets koncentration på en specifik bransch (industriteknik) gör det potentiellt sårbart för konjunktursvängningar i industrisektorn

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 21,6% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning och resultat visar på ett konkurrenskraftigt erbjudande och god marknadsposition
  • Den höga soliditeten ger god kapacitet för att finansiera framtida tillväxtinitiativ utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender med tillväxt över 95% inom samtliga områden (omsättning +98,6%, resultat +109,0%, eget kapital +137,9%, tillgångar +107,4%). Denna konsistent starka utveckling över hela linjen indikerar en mycket välskött expansion där företaget lyckats skal upp verksamheten samtidigt som lönsamheten förbättrats.