3 384 000 SEK
Omsättning
▲ 14,2%
414 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 131,3%
31,9%
Soliditet
God
11,9%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-09

Substansvärdering

Tillgångar:3 981 057 SEK
Skulder:-2 666 899 SEK
Substansvärde:1 090 320 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark och balanserad utveckling med imponerande tillväxt både i omsättning och resultat. Den kraftiga resultatförbättringen på över 130% indikerar en effektiviserad verksamhet och god kostnadskontroll. Soliditeten på 31,9% är stabil för en entreprenadverksamhet, och den snabba tillväxten i eget kapital stärker företagets finansiella fundament. Företaget befinner sig i en expansiv fas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet, grävning och schaktningsarbeten med egen grävmaskin. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket speglas i de höga tillgångarna på 3,9 miljoner SEK. Verksamheten är kapitalintensiv men kan generera goda marginaler vid effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 179 000 SEK till 414 000 SEK, en ökning på 131,3% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 31,9% är stabil och inom goda nivåer för branschen, vilket indikerar ett balanserat kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 942 846 SEK till 1 090 320 SEK, en tillväxt på 15,6% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 962 917 SEK till 3 469 436 SEK, en tillväxt på 14,2% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångstillväxten på 19,3% överträffar omsättningstillväxten, vilket kan indikera ökade investeringar som ännu inte gett full effekt
  • Entreprenadbranschen är konjunkturkänslig och sårbar för nedgångar i byggsektorn
  • Stor del av tillgångarna består troligen av maskiner och utrustning som kan förlora i värde över tid

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 11,9% placerar företaget i högklass inom branschen
  • Kraftig resultattillväxt på 131,3% visar på excellent operativ effektivitet
  • Stadigt växande eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark omsättningstillväxt på 14,2% indikerar god marknadsposition och konkurrenskraft

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+14,2%), resultat (+131,3%), eget kapital (+15,6%) och tillgångar (+19,3%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla dimensioner indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.