3 414 194 SEK
Omsättning
▼ 5,9%
370 411 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 402,3%
80%
Soliditet
Mycket God
10,9%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:687 907 SEK
Skulder:-122 724 SEK
Substansvärde:483 183 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med en tydlig vändning i lönsamhet. Trots en minskad omsättning på 5,9% har bolaget lyckats förvandla ett förlustår till en betydande vinst på 370 411 SEK, vilket indikererar effektiviseringsåtgärder och förbättrad kostnadskontroll. Den starka tillväxten i eget kapital med 88,8% och tillgångar med 51,7% visar på en stabiliserad finansiell position. Den exceptionellt höga soliditeten på 80% ger företaget goda förutsättningar att hantera eventuella nedgångar i branschen.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom måleri, plåtslageri, snöskottning, takrenovering samt om- och nybyggnation av fastigheter. Denna mångfacetterade verksamhet ger en bred kundbas men är också konjunkturkänslig och beroende av bygg- och fastighetsmarknaden. Företaget, som är registrerat sedan 2009, är ett etablerat bolag i Södertälje med erfarenhet av branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -122 553 SEK till en vinst på 370 411 SEK, en positiv förändring på 492 964 SEK. Denna vändning till lönsamhet är den mest imponerande förbättringen.

Soliditet: Soliditeten på 80,0% är exceptionellt hög och långt över branschgenomsnittet. Detta indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell styrka att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 255 849 SEK till 483 183 SEK, en tillväxt på 227 334 SEK (88,8%). Denna förbättring drivs främst av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 626 698 SEK till 3 414 194 SEK, en nedgång på 212 504 SEK (-5,9%). Detta kan tyda på mindre projektvolym eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 212 504 SEK kan indikera konkurrenspress eller svag efterfrågan i vissa verksamhetsområden
  • Företagets relativt begränsade storlek med en omsättning på 3,4 Mkr kan göra det sårbart för större konkurrenter i branschen

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 80% ger utrymme för investeringar i ny utrustning eller expansion utan extern finansiering
  • Den starka resultatförbättringen på 492 964 SEK visar på effektiva styrningsåtgärder som kan byggas vidare på
  • Den breda verksamhetsprofilen ger möjlighet att anpassa sig till flera marknadssegment vid konjunktursvängningar