1 767 420 SEK
Omsättning
▲ 17,8%
515 509 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 9 696,2%
37%
Soliditet
God
29,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 397 405 SEK
Skulder:-883 619 SEK
Substansvärde:513 786 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med dramatiska ökningar i alla nyckeltal. Den enorma resultattillväxten på 9 696 % kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 29,2 % indikerar en betydande omvandling eller ett genombrott i verksamheten. Den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget har genomgått en betydande förstärkning av sin finansiella struktur.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat som fastighetsservice och har varit verksamt sedan 1994. Denna typ av verksamhet innebär typiskt sett underhåll, reparationer och drift av fastigheter, vilket ofta ger stabila men måttliga resultat. Den extremt höga vinstmarginalen är därför anmärkningsvärd för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -5 372 SEK till en vinst på 515 509 SEK, vilket representerar en av de mest anmärkningsvärda förbättringarna man kan se i finansiella rapporter.

Soliditet: Soliditeten på 37,0 % är god och indikerar ett företag med en balanserad kapitalstruktur och god förmåga att klara av motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade explosivt från 50 249 SEK till 513 786 SEK, en tillväxt på 922,5 %. Denna ökning är direkt kopplad till den höga vinsten under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 500 416 SEK till 1 767 420 SEK, en positiv tillväxt på 17,8 % som visar på ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på sikt, vilket skapar förväntningar på framtida resultat.
  • En omsättningstillväxt på 17,8 % är positiv men avsevärt lägre än resultattillväxten, vilket kan indikera att vinstförbättringen delvis kommit från engångsfaktorer eller kostnadsbesparingar.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 29,2 % ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Den starka förbättringen av eget kapital till 513 786 SEK ger ett stabilt fundament för att ta på sig nya uppdrag och växa ytterligare.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+17,8 %), resultat (+9 696,2 %), eget kapital (+922,5 %) och tillgångar (+220,4 %). Detta är en av de mest imponerande trendvändningarna man kan observera, från ett företag med marginell lönsamhet till ett mycket lönsamt företag på ett enda år.