1 669 291 SEK
Omsättning
▲ 4,2%
243 418 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,7%
32,9%
Soliditet
God
14,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 413 781 SEK
Skulder:-4 301 618 SEK
Substansvärde:2 112 163 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Omsättningen har ökat något och eget kapital har stärkts, vilket indikerar en grundläggande lönsamhet och kapitaltillväxt. Den höga vinstmarginalen på 14.3% är positiv. Den kraftiga nedgången i resultat med över 50% och den stora minskningen av tillgångarna med nästan 30% är dock betydande varningssignaler som tyder på en större händelse under året, sannolikt försäljning av fastigheter, vilket förändrar företagets struktur och lönsamhetsprofil.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett fastighetsförvaltningsbolag, helägt av moderbolaget Kumlins Holding AB. Det är etablerat sedan 1999, vilket innebär att det är ett moget och etablerat företag inom sin bransch. Verksamheten innebär förvaltning och drift av fastigheter, vilket typiskt sett genererar stabila men inte explosionsartade intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan och sjönk kraftigt från 504 283 SEK till 243 418 SEK, en minskning på 51.7%. Denna dramatiska försämring, trots högre omsättning, tyder på antingen avsevärt högre kostnader eller en engångshändelse som påverkat resultatet.

Soliditet: Soliditeten på 32.9% är acceptabel för ett fastighetsbolag. Det indikerar att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 918 662 SEK till 2 112 163 SEK, en tillväxt på 10.1%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat (243 418 SEK) har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 609 972 SEK till 1 707 592 SEK, en positiv tillväxt på 4.2%. Detta visar att den löpande verksamheten fortfarande genererar ökade intäkter.

Huvudrisker

  • Resultatet har mer än halverats på ett år, från 504 283 SEK till 243 418 SEK, vilket är en mycket kraftig försämring av lönsamheten.
  • Tillgångarna har minskat dramatiskt med 2 604 426 SEK (från 9 018 207 SEK till 6 413 781 SEK), vilket kan innebära att företaget sålt av en betydande del av sin fastighetsportfölj och därmed sin framtida intäktsbas.
  • Den negativa trenden i både resultat och totala tillgångar skapar osäkerhet kring företagets framtida storlek och lönsamhetsnivå.

Möjligheter

  • Eget kapital har ökat med 193 501 SEK till 2 112 163 SEK, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.
  • Omsättningen är fortsatt växande och uppgick till 1 707 592 SEK, vilket visar att kärnverksamheten fortfarande är efterfrågad.
  • Vinstmarginalen på 14.3% klassificeras som hög, vilket indikerar att den kvarvarande verksamheten är effektiv och lönsam.