321 000 SEK
Omsättning
▼ 36,2%
104 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,8%
62%
Soliditet
Mycket God
32,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
60 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-16

Substansvärdering

Tillgångar:409 141 SEK
Skulder:-149 942 SEK
Substansvärde:232 577 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har haft en mindre verksamhet detta år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har haft en mindre verksamhet detta år enligt årsredovisningen, vilket bekräftar tolkningen av den minskade omsättningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 36,2% men samtidigt en betydande resultatförbättring på 26,8%. Den höga vinstmarginalen på 32,3% och soliditeten på 62,0% indikerar en mycket lönsam verksamhet med stark finansiell stabilitet. Företaget verkar ha genomgått en betydande omstrukturering eller fokusanpassning där man medvetet har minskat omsättningsvolymen men samtidigt kraftigt förbättrat lönsamheten. Den starka tillväxten i eget kapital på 35,4% visar att vinsterna reinvesteras i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver terapeutisk verksamhet med säte i Stockholm, registrerat 2016. Den terapeutiska branschen är typiskt sett personalintensiv med möjlighet till höga marginaler vid effektiv verksamhetsstyrning, vilket stämmer väl med den observerade höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 82 000 SEK till 104 000 SEK, en ökning med 22 000 SEK (+26,8%) trots lägre omsättning, vilket indikerar stark kostnadskontroll och effektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten på 62,0% är mycket stark och visar att över hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 171 722 SEK till 232 577 SEK, en tillväxt på 60 855 SEK (+35,4%), driven av det positiva årets resultat som stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 503 112 SEK till 321 499 SEK, en nedgång på 181 613 SEK (-36,2%). Denna kraftiga minskning kan tyda på mindre verksamhetsomfattning, färre klienter eller avsaknad av större projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 36,2% från 503 112 SEK till 321 499 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan.
  • Tillgångarna minskade med 27,2% från 562 145 SEK till 409 141 SEK, vilket kan tyda på nedskalning av verksamheten.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 32,3% visar exceptionell lönsamhet per omsatt krona.
  • Resultatförbättring med 26,8% till 104 000 SEK trots lägre omsättning indikerar effektiv verksamhetsstyrning.
  • Stark soliditet på 62,0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med FÖRSÄMRING i omsättning (-36,2%) och tillgångar (-27,2%) men samtidigt FÖRBÄTTRING i resultat (+26,8%) och eget kapital (+35,4%). Den övergripande trenden pekar mot en omställning till en mindre men betydligt mer lönsam verksamhetsmodell.