27 147 000 SEK
Omsättning
▲ 41,7%
1 301 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 226,9%
31,3%
Soliditet
God
4,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 137 570 SEK
Skulder:-6 205 537 SEK
Substansvärde:2 602 033 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark vändning med betydande förbättringar i både omsättning och lönsamhet från ett förlustår till en vinst på över 1,3 miljoner kronor. Den kraftiga omsättningstillväxten på 41,7% indikerar framgångsrika försäljningsstrategier eller ett förbättrat marknadsläge. Trots den positiva utvecklingen kvarstår utmaningar med en relativt låg soliditet och en minskning av tillgångarna, vilket kan tyda på effektiviseringar eller avveckling av mindre lönsamma delar av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med båtar, båtartiklar, kläder, textilier samt utbildning inom marint område med säte i Västerås. Den marina branschen är ofta sesongbetonad och känslig för konjunktursvängningar, vilket gör den starka omsättningstillväxten extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -1 025 000 SEK till en vinst på 1 301 000 SEK, en förbättring på 2 326 000 SEK som indikerar starkare lönsamhet och bättre kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 31,3% är acceptabel men inte hög, vilket innebär att företaget har en skuldsättning som bör övervakas noggrant trots den förbättrade lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 845 290 SEK till 2 602 033 SEK, en tillväxt på 41,0% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 19 381 774 SEK till 27 379 260 SEK, en tillväxt på 41,7% som visar på framgångsrika försäljningsaktiviteter eller expansion på marknaden.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 31,3% är relativt låg och kan begränsa företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar
  • Tillgångarna minskade med 7,5% från 9 884 241 SEK till 9 137 570 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Vinstmarginalen på 4,8% klassificeras som låg vilket gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konkurrenspress

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 41,7% visar på stark marknadsposition och goda försäljningsframgångar
  • Resultatförbättringen med 226,9% från förlust till vinst indikerar effektiviseringar och förbättrad lönsamhet
  • Eget kapital ökade med 41,0% vilket ger bättre finansiell stabilitet och möjligheter till framtida investeringar