1 053 041 SEK
Omsättning
▲ 82,7%
139 364 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,9%
87,3%
Soliditet
Mycket God
13,2%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-05

Substansvärdering

Tillgångar:234 893 SEK
Skulder:-29 790 SEK
Substansvärde:205 103 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt med en omsättningsökning på 82,7% från 576 446 SEK till 1 053 041 SEK, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Resultatet har ökat något med 3,9% till 139 364 SEK, men vinstmarginalen har samtidigt minskat på grund av högre kostnader i samband med tillväxten. Den höga soliditeten på 87,3% är en mycket positiv indikator och visar att företaget har låg skuldsättning. Trots en minskning av tillgångarna med 15,0% till 234 893 SEK, har eget kapital ökat med 4,8% till 205 103 SEK, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom stensättning, plattläggning, trappor, murar, markarbete, montering och lättare byggverksamhet. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kräver investeringar i material och utrustning, vilket kan förklara variationer i tillgångar och resultat mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade med 5 200 SEK från 134 164 SEK till 139 364 SEK, en positiv utveckling men med en lägre tillväxttakt jämfört med omsättningen, vilket indikerar ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 87,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och låg risk för kreditorer.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 9 441 SEK från 195 662 SEK till 205 103 SEK, främst på grund av årets resultat, vilket stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 476 595 SEK från 576 446 SEK till 1 053 041 SEK, vilket visar en framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 41 500 SEK till 234 893 SEK, vilket kan indikera avveckling av inventarier eller fordringar och bör övervakas.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 82,7% visar på god marknadsposition och potential för fortsatt expansion.