101 194 SEK
Omsättning
▲ 53%
-20 202 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,4%
5,9%
Soliditet
Låg
−20%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:962 490 SEK
Skulder:-905 496 SEK
Substansvärde:56 994 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men fortsatta förluster. Trots en betydande ökning av omsättningen med 53% till 101 194 SEK har bolaget ett negativt resultat på -20 202 SEK, vilket indikerar att kostnaderna ökar snabbare än intäkterna. Den låga soliditeten på 5.9% och minskande eget kapital pekar på en finansiell utmaning, men den positiva trenden i resultatförbättring (+47.4%) och tillgångstillväxt (+15.9%) visar tecken på potentiell stabilisering.

Företagsbeskrivning

Företaget säljer säkerhets- och friluftsprodukter som ballistiska västar, snittskyddshandskar och expanderbatonger. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande lagerinvesteringar, vilket kan förklara de höga tillgångarna på 962 490 SEK i förhållande till den låga omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -38 400 SEK till -20 202 SEK, en förbättring med 47.4%, men företaget går fortfarande med förlust vilket indikerar att kostnaderna är för höga i förhållande till intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 5.9% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 77 196 SEK till 56 994 SEK, en nedgång på 26.2%, främst på grund av årets förlust som påverkade kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 66 158 SEK till 101 194 SEK, en tillväxt på 53.0%, vilket visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 5.9% skapar stor finansiell sårbarhet
  • Fortsatta förluster trots ökad omsättning riskerar att urholka det redan svaga eget kapital
  • Minskande eget kapital med 26.2% begränsar företagets möjligheter till framtida investeringar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 53.0% visar på efterfrågan för företagets produkter
  • Resultatet förbättrades med 47.4% vilket indikerar att företaget är på väg mot lönsamhet
  • Tillgångarna ökade med 15.9% till 962 490 SEK, vilket kan ge bättre kapacitet för framtida tillväxt