144 816 000 SEK
Omsättning
▲ 10,5%
1 289 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 79,9%
30,5%
Soliditet
God
0,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:56 359 000 SEK
Skulder:-37 468 370 SEK
Substansvärde:13 656 408 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstendenser men allvarliga resultatproblem. Trots en betydande omsättningsökning på 10.5% har resultatet kollapsat med nästan 80%, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem. Soliditeten på 30.5% är acceptabel men företaget befinner sig i en situation där tillväxt i omsättning inte översätts till vinst, vilket är oroande för ett etablerat företag som varit verksam sedan 1980.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver industriplåtslageri och tunnplåtsbearbetning, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i maskiner och lager. Verksamheten kompletteras med fastighetsförvaltning och värdepappershandel, vilket kan ge diversifiering men också kräver olika kompetenser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 6 403 000 SEK till 1 289 000 SEK, en minskning på 5 114 000 SEK eller 79.9%. Denna kraftiga resultatnedgång trots högre omsättning indikerar stigande kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 30.5% ligger inom acceptabla nivåer för ett industriföretag och ger viss finansiell stabilitet, men den låga lönsamheten utgör ett hot mot soliditeten långsiktigt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 12 948 430 SEK till 13 656 408 SEK, en förbättring på 707 978 SEK eller 5.5%. Denna ökning kommer främst från årets resultat, men är relativt blygsam.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 133 445 001 SEK till 146 186 250 SEK, en positiv tillväxt på 12 741 249 SEK eller 10.5%. Detta visar att företaget lyckats öka försäljningen markant.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 79.9% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 0.9% gör företaget sårbart för kostnadsökningar
  • Minskande tillgångar från 57 315 000 SEK till 56 359 000 SEK kan tyda på nedskärningar eller avveckling av verksamhet
  • Resultatkollapsen på 5 114 000 SEK riskerar att äta upp det egna kapitalet vid fortsatt negativ trend

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 10.5% visar att företaget fortfarande har marknadsfötterna
  • Ökning av eget kapital med 707 978 SEK ger en viss finansiell buffert
  • Diversifierad verksamhet med både industri och fastighetsförvaltning kan ge stabilitet
  • Etablerad verksamhet sedan 1980 tyder på erfarenhet och kundbas