1 398 931 SEK
Omsättning
▲ 22,1%
300 479 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 961,1%
77%
Soliditet
Mycket God
21,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
187 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:981 088 SEK
Skulder:-209 080 SEK
Substansvärde:708 326 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Bolaget visar en mycket stark och positiv utveckling med exceptionell lönsamhet och tillväxt trots en minskning av totala tillgångar. Den kraftiga resultatförbättringen på över 960% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 21,5% och soliditet på 77% pekar på ett välskött företag med god ekonomisk hälsa. Minskande tillgångar kan tyda på en effektivisering eller avveckling av mindre lönsamma delar av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom el/tele-sektorn samt förvaltning, mindre markentreprenader och byggnation. Denna diversifierade verksamhetsmodell ger stabila intäktskällor från flera branscher, vilket syns i den starka lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 28 317 SEK till 300 479 SEK, en ökning på 961,1% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 77,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning och kan klara motgångar utan problem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 661 920 SEK till 708 326 SEK, en tillväxt på 7,0% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 137 535 SEK till 1 398 931 SEK, en tillväxt på 22,1% som visar på god marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 17,3% från 1 185 928 SEK till 981 088 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller minskad kapacitet
  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 961,1% kan vara svår att upprätthålla på sikt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark omsättningstillväxt på 22,1% visar på god marknadsacceptans och konkurrenskraft
  • Exceptionellt hög soliditet på 77,0% ger finansiell styrka att investera i tillväxt