4 276 080 SEK
Omsättning
▲ 127,3%
706 376 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 60 952,4%
12,1%
Soliditet
Stabil
16,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 830 890 SEK
Skulder:-4 245 648 SEK
Substansvärde:585 242 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och lönsamhetsförbättring från 2021 till 2022. Den mer än fördubblade omsättningen på 4,3 miljoner SEK kombinerat med en dramatisk resultatförbättring från marginell vinst till över 700 000 SEK indikerar en framgångsrik skalningsfas. Den låga soliditeten trots stark lönsamhet tyder på en kapitalintensiv verksamhet med betydande skuldsättning för tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget driver ett klättergym med kursverksamhet i Göteborg, registrerat 2020. Verksamheten är kapitalintensiv med krav på specialutrustning och anpassade lokaler, vilket förklarar de höga tillgångarna på 4,8 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades extremt från 1 157 SEK till 706 376 SEK, en ökning på 60 952,4%, vilket indikerar att företaget nått en kritisk massa där skalningseffekter ger stark lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 12,1% är låg och indikerar hög belåning, vilket är typiskt för kapitalintensiva verksamheter i tillväxtfas men medför finansiell sårbarhet vid omsättningsminskning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 24 893 SEK till 585 242 SEK, en tillväxt på 2 251%, huvudsakligen driven av årets starka resultat som tillfört kapital till verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 127,3% från 1 881 538 SEK till 4 276 080 SEK, vilket visar en exceptionell marknadsacceptans och kundtillväxt efter startfasen.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 12,1% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Hög belåningsgrad med tillgångar på 4 830 890 SEK och eget kapital på endast 585 242 SEK
  • Kapitalintensiv verksamhet kräver kontinuerliga investeringar för att upprätthålla konkurrenskraft

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 127,3% visar stark marknadsposition och efterfrågan
  • Hög vinstmarginal på 16,5% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och prissättningskraft
  • Betydande kapitaltillväxt med 2251% ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+127,3%), resultat (+60 952,4%), eget kapital (+2 251,0%) och tillgångar (+8,1%). Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med dramatiskt förbättrad lönsamhet, men den låga soliditeten kvarstår som en utmaning trots den starka kapitaltillväxten.