2 923 000 SEK
Omsättning
▼ 9,8%
499 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 43,9%
79%
Soliditet
Mycket God
17,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 419 780 SEK
Skulder:-292 714 SEK
Substansvärde:1 127 066 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men starka förbättringar i balansräkningen. Trots en minskning av både omsättning (-9.8%) och resultat (-43.9%) har eget kapital ökat kraftigt (+54.3%) och soliditeten är mycket stark på 79.0%. Detta tyder på att företaget kan ha genomfört en kapitalinsättning eller omstrukturering som stärkt dess finansiella bas, samtidigt som den operativa verksamheten möter utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver odling och försäljning av bär och grönsaker med säte i Heby kommun. Denna typ av jordbruksverksamhet är typiskt säsongsbetonad och känslig för väderförhållanden, skördar och marknadspriser, vilket kan förklara variationer i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 889 000 SEK till 499 000 SEK, en minskning på 390 000 SEK eller 43.9%. Denna kraftiga nedgång i vinst, trots en hög vinstmarginal på 17.1%, indikerar stigande kostnader eller mindre effektivitet.

Soliditet: En soliditet på 79.0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 730 457 SEK till 1 127 066 SEK, en tillväxt på 396 609 SEK. Denna förbättring, som är större än årets resultat, tyder starkt på en ny kapitalinsättning från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 250 768 SEK till 2 922 640 SEK, en nedgång på 328 128 SEK eller 9.8%. Detta kan tyda på minskade försäljningsvolymer, lägre priser eller en mindre god skörd.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i resultatet med 390 000 SEK på ett år är en allvarlig varningssignal för den operativa lönsamheten.
  • Minskad omsättning på 328 128 SEK visar på utmaningar i kärnverksamheten, såsom svagare efterfrågan eller sämre skördevillkor.
  • Den höga soliditeten, medan positiv, kan också indikera en försiktig eller ineffektiv användning av kapital om det inte investeras tillbaka i verksamheten för tillväxt.

Möjligheter

  • Den betydande ökningen av eget kapital med 396 609 SEK ger företaget en mycket stabil finansieringsbas för att investera och vända den negativa trenden.
  • En vinstmarginal på 17.1% är fortfarande hög och visar att verksamheten i sig är lönsam, vilket är en god grund att bygga på.
  • Tillgångstillväxten på 27.8% (309 152 SEK) tyder på att företaget har investerat i sin framtid, till exempel i maskiner, inventarier eller odlingsmark.