1 705 649 SEK
Omsättning
▲ 11,1%
414 297 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8%
74,1%
Soliditet
Mycket God
24,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 100 273 SEK
Skulder:-243 213 SEK
Substansvärde:655 375 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med exceptionellt höga lönsamhetsmått och en imponerande kapitaltillväxt. Trots en marginell minskning i omsättning på cirka 5 000 SEK har resultatet förbättrats med 8%, vilket indikererar effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler. Den höga soliditeten på 74.1% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position med låg belåning. Tillgångarna har ökat kraftigt med 36.4%, vilket visar på investeringar och expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transporter för gods, bud, persontrafik och taxi samt byggnads- och snickeriarbeten. Den breda verksamhetsprofilen med både transport- och byggtjänster ger diversifiering men kräver även investeringar i fordon och utrustning, vilket speglas i den betydande tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 383 678 SEK till 414 297 SEK, en förbättring med 30 619 SEK (+8.0%), vilket visar på förbättrad lönsamhet trots något lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 74.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 392 607 SEK till 655 375 SEK, en tillväxt på 262 768 SEK (+66.9%), vilket främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 1 710 939 SEK till 1 705 649 SEK (-0.3%), vilket kan tyda på prisanpassningar eller förändrad verksamhetsmix, men den långsiktiga trenden visar +11.1% tillväxt vilket är positivt.

Huvudrisker

  • Den marginella omsättningsminskningen på 0.3% kan indikera konkurrenspress eller marknadsutmaningar trots den positiva långsiktiga trenden
  • Den höga soliditeten kan även indikera en försiktig kapitalanvändning som potentiellt begränsar avkastning på eget kapital

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 24.3% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 66.9% skapar förutsättningar för framtida investeringar utan extern finansiering
  • Stark tillgångstillväxt på 36.4% visar på kapacitetsutökning som kan generera framtida intäkter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING med stark positiv utveckling: omsättningstillväxt +11.1%, resultattillväxt +8.0%, eget kapital tillväxt +66.9%, tillgångstillväxt +36.4%. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och avsevärt stärkt balansräkning.