10 054 000 SEK
Omsättning
▼ 3,8%
2 428 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 32,2%
0,2%
Soliditet
Mycket Låg
20,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-22

Substansvärdering

Tillgångar:15 120 167 SEK
Skulder:-10 997 409 SEK
Substansvärde:512 587 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med stark lönsamhet men svag balansräkning. Trots en mycket hög vinstmarginal på 20,6% och kraftig resultattillväxt på 32,2%, har företaget en extremt låg soliditet på endast 0,2% och ett kraftigt minskat eget kapital. Detta tyder på att vinsterna inte har ackumulerats i företaget utan troligen utdelats eller använts för andra ändamål. Företaget är etablerat sedan 2008 men har en finansiell struktur som påminner om ett nyetablerat företag.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom skogsmaskiner, lastfordon och entreprenadtjänster inom detta område. Detta är en kapitalintensiv bransch som kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna på 15,1 miljoner SEK. Branschen är typiskt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 1 836 000 SEK till 2 428 000 SEK, en ökning med 592 000 SEK eller 32,2%. Den mycket höga vinstmarginalen på 20,6% är exceptionellt stark för denna typ av verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 0,2% är extremt låg och långt under branschstandard. Detta innebär att företaget är mycket skuldsatt och har begränsat eget kapital att luta sig mot vid oförutsedda händelser eller nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 972 135 SEK till 512 587 SEK, en minskning med 459 548 SEK eller 47,3%. Detta är oroande eftersom det skedde samtidigt som företaget gjorde en stor vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 962 800 SEK till 11 780 392 SEK, en ökning med 817 592 SEK eller 7,5%. Denna måttliga tillväxt indikerar en stabil verksamhet trots den negativa trendmarkeringen på -3,8% som tycks vara en felmarkering i datan.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,2% skapar sårbarhet för kreditförluster och räntehöjningar
  • Kraftig minskning av eget kapital med 459 548 SEK trots god vinstutveckling
  • Hög skuldsättning i förhållande till eget kapital begränsar manöverutrymmet
  • Branschens cykliska karaktär kan påverka verksamheten vid ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,6% indikererar effektiv verksamhetsstyrning
  • Resultattillväxt på 32,2% visar god lönsamhetsutveckling
  • Tillgångstillväxt på 11,8% till 15 120 167 SEK visar kapacitetsutbyggnad
  • Stabil omsättningstillväxt på 7,5% trots utmanande finansiell struktur

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan lönsamhetstrender och balansräkningstrender. Medan lönsamheten förbättras kraftigt (resultattillväxt +32,2%), försämras balansräkningen dramatiskt (eget kapital -47,3%). Denna kombination av stark rörelseresultat och svag soliditet är ovanlig och tyder på att vinsterna inte reinvesteras i verksamheten. Företaget behöver adressera den extremt låga soliditeten för att säkerställa långsiktig finansiell hållbarhet.