8 881 000 SEK
Omsättning
▲ 46,8%
1 071 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43%
31,3%
Soliditet
God
11,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 935 972 SEK
Skulder:-3 905 022 SEK
Substansvärde:1 213 339 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtperiod med betydande förbättringar inom alla nyckelområden. Omsättningen har ökat med nästan 50%, resultatet har förbättrats med över 40%, och eget kapital har vuxit med nästan 70%. Denna omfattande tillväxt indikerar att företaget antingen har genomgått en betydande expansion, vunnit större kontrakt eller effektiviserat sin verksamhet. Den höga vinstmarginalen på 11,9% visar att tillväxten är lönsam och inte bara volymdriven.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen samt kompletterande verksamheter som kapitalförvaltning, fastighetsförvaltning, uthyrning av personal och handel med entreprenadmaskiner. Den breda verksamhetsprofilen ger diversifiering men också exponering mot flera branscher, främst byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 749 000 SEK till 1 071 000 SEK, en ökning med 322 000 SEK eller 43,0%. Denna förbättring visar att företaget lyckats öka lönsamheten i takt med omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 31,3% är acceptabel för ett tillväxtföretag i byggbranschen och indikerar en balanserad kapitalstruktur med rimlig skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 719 562 SEK till 1 213 339 SEK, en tillväxt på 493 777 SEK eller 68,6%. Denna kraftiga ökning har främst drivits av årets starka resultat och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 183 783 SEK till 8 987 213 SEK, en tillväxt på 2 803 430 SEK eller 45,3%. Denna betydande ökning tyder på framgångsrik försäljning och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångarna mer än fördubblades från 3 012 500 SEK till 5 935 972 SEK, vilket kan indikera ökad skuldsättning som behöver övervakas
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet utgör en risk vid eventuell ekonomisk nedgång
  • Kraftig tillväxt kan medföra kapacitets- och kvalitetsutmaningar som behöver hanteras

Möjligheter

  • Exceptionellt stark tillväxt i omsättning med 46,8% visar på framgångsrik marknadspenetration
  • Hög vinstmarginal på 11,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och prissättning
  • Kraftig ökning av eget kapital med 68,6% ger bättre förhandlingsposition gentemot banker och leverantörer
  • Bred verksamhetsprofil med flera inkomstkällor ger diversifiering och stabilitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar mellan 43-97%. Omsättningstillväxten på 46,8% kombinerat med resultattillväxt på 43,0% indikerar skalbar verksamhet. Tillgångstillväxten på 97,0% visar betydande investeringar i verksamhetens expansion. Denna konsistenta positiva utveckling across alla områden är mycket positiv och indikerar en framgångsrik tillväxtstrategi.