3 374 000 SEK
Omsättning
▼ 0,5%
37 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 119,2%
16%
Soliditet
Stabil
1,1%
Vinstmarginal
Låg
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-12

Substansvärdering

Tillgångar:1 937 862 SEK
Skulder:-1 628 041 SEK
Substansvärde:309 821 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en marginell minskning i omsättning har företaget lyckats vända ett förlustresultat till en blygsam vinst, vilket indikerar förbättrad lönsamhetskontroll. Eget kapital har stärkts, men den låga soliditeten och minskande tillgångar pekar på utmaningar. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där fokus ligger på att återfå lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver butikshandel med små el, vitvaror, belysning, kontorsmaterial, inredningsdetaljer, kosmetika och smycken i Pajala. Denna breda varumix är typisk för en mindre butik i glesbygd som behöver tilltala en mångsidig kundbas, men medför samtidigt utmaningar med lagerhållning och konkurrens från större kedjor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 230 000 SEK från en förlust på 193 000 SEK till en vinst på 37 000 SEK, vilket visar på effektiviserade kostnader eller bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 16,0% är låg och under branschgenomsnittet, vilket begränsar företagets möjligheter till lån och investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 37 136 SEK från 272 685 SEK till 309 821 SEK (+13,6%), främst tack vare årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 73 549 SEK från 3 458 488 SEK till 3 384 939 SEK (-2,1%), vilket indikerar en svag efterfrågan eller ökad konkurrens.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 16,0% begränsar finansiell flexibilitet och ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar
  • Minskande omsättning på 3 384 939 SEK indikerar potentiell förlust av marknadsandelar
  • Minskande tillgångar från 2 071 389 SEK till 1 937 862 SEK kan tyda på nedskärningar eller avveckling av verksamhet

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring från -193 000 SEK till +37 000 SEK visar på effektiv kostnadskontroll
  • Eget kapital på 309 821 SEK har ökat med 13,6% och ger en något stabilare bas
  • Bred varumix ger möjlighet att anpassa sortimentet efter lokala marknadsbehov

Trendanalys

Omsättning: -2,1% (negativ trend) | Resultat: +119,2% (mycket positiv trend) | Eget kapital: +13,6% (positiv trend) | Tillgångar: -6,5% (negativ trend). De motstridiga trenderna visar ett företag i omvandling där lönsamhet prioriteras framför tillväxt.