6 820 000 SEK
Omsättning
▼ 20%
986 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 212%
68,2%
Soliditet
Mycket God
14,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 105 535 SEK
Skulder:-2 619 644 SEK
Substansvärde:4 575 792 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 20% men samtidigt en mer än fördubblad vinst. Denna kombination tyder på en genomgripande effektivisering eller en strategisk omställning mot mer lönsamma verksamhetsområden. Trots lägre intäkter har företaget lyckats öka både eget kapital och totala tillgångar, vilket indikerar en stabil finansiell struktur. Den exceptionellt höga soliditeten på över 68% ger företaget goda förutsättningar att hantera den pågående omsättningsnedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver krossning och försäljning av grus samt snöröjningsuppdrag i Malung-Sälens kommun. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av byggsektorns konjunkturer och väderförhållanden, vilket kan förklara vissa fluktuationer i omsättning. Företaget är etablerat sedan 2003 och är således inte ett nytt företag trots de senaste förändringarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 316 000 SEK till 986 000 SEK, en ökning med 670 000 SEK eller 212,0%. Denna kraftiga vinstökning trots lägre omsättning pekar på förbättrad lönsamhet genom kostnadsbesparingar, höjda priser eller en förändrad verksamhetsmix.

Soliditet: Soliditeten på 68,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell motståndskraft och flexibilitet inför framtida investeringar eller oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 872 776 SEK till 4 575 792 SEK, en tillväxt på 703 016 SEK eller 18,1%. Denna ökning beror huvudsakligen på årets vinst som har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 799 762 SEK till 6 823 640 SEK, en nedgång på 1 976 122 SEK eller 20,0%. Denna betydande minskning kan tyda på minskad efterfrågan, färre projekt eller en strategisk nedskalning av mindre lönsamma verksamhetsgrenar.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 20% från 8 799 762 SEK till 6 823 640 SEK kan indikera minskad marknadsandel eller efterfrågan
  • Långsiktig hållbarhet ifrågasätts om omsättningsminskningen fortsätter trots nuvarande vinstförbättring
  • Verksamheten är sannolikt konjunkturkänslig och beroende av byggsektorns utveckling och väderförhållanden för snöröjning

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 68,2% ger utrymme för investeringar eller expansion i nya marknader
  • Kraftig vinstförbättring på 212% till 986 000 SEK visar på effektiv kostnadskontroll och potential för högre avkastning
  • Stadig tillväxt i eget kapital med 18,1% till 4 575 792 SEK skapar en stabil bas för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar en tydlig volatilitet i sin utveckling under de tre senaste åren. Omsättningen nådde en topp 2023 men föll kraftigt 2024, samtidigt som resultatet efter finansnetto visar en liknande ostadighet med ett lågt resultat 2023 som omväxlas med starka siffror 2022 och 2024. Den mest anmärkningsvärda positiva trenden är den dramatiska förbättringen av soliditeten, som mer än fördubblades till över 68 % 2024, vilket indikerar en betydligt starkare kapitalstruktur. Eget kapital har ökat stadigt varje år, vilket tillsammans med den höga soliditeten pekar på en ökad finansiell stabilitet trots omsättningssvängningarna. Denna utveckling tyder på att företaget kan ha genomgått en omstrukturering eller sålt av tillgångar, vilket kortvarigt har påverkat omsättningen men stärkt balansräkningen avsevärt. Framtida utmaningar ligger i att återuppbygga omsättningen på en mer stabil basis, medan den finansiella säkerheten är god.