2 259 252 SEK
Omsättning
▲ 128,2%
320 021 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 367,8%
57,2%
Soliditet
Mycket God
14,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 581 242 SEK
Skulder:-660 709 SEK
Substansvärde:840 528 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har mer än fördubblats och företaget har gått från en förlust på 119 513 SEK till en vinst på 320 021 SEK på ett år. Den höga soliditeten på 57,2% kombinerat med en vinstmarginal på 14,2% indikerar ett företag som inte bara växer snabbt utan också gör det på ett lönsamt och finansiellt stabilt sätt. Detta pekar på ett framgångsrikt genombrott efter startfasen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver event- och cateringverksamhet, en bransch som är känslig för konjunkturer men med potential för hög lönsamhet vid framgångsrik verksamhet. Den starka tillväxten kan tyda på att företaget etablerat sig på marknaden och lyckats skaffa sig större uppdrag eller återkommande kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från en förlust på 119 513 SEK till en vinst på 320 021 SEK. Denna förvandling från rött till svart talar för en effektivisering av verksamheten och att ökad omsättning har gett skalfördelar.

Soliditet: En soliditet på 57.2% är mycket stark och indikerar ett lågt belånat företag med god finansiell stabilitet. Det ger företaget goda förutsättningar att hantera oförutsedda händelser och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 657 982 SEK till 840 528 SEK, en tillväxt på 27.7%. Denna förbättring kan till största del förklaras av årets vinst på 320 021 SEK, vilket direkt stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 987 708 SEK till 2 259 252 SEK, en tillväxt på 128.2%. Detta visar en mycket stark marknadsutveckling och framgång i att generera nya intäkter.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 128% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspåfrestning.
  • Event- och cateringbranschen är säsongsbetonad och konjunkturkänslig, vilket kan leda till fluktuationer i framtida resultat trots nuvarande framgång.
  • Snabb tillväxt kräver ofta ökade rörelsekapitalbehov och kan sätta press på likviditeten, även om den höga soliditeten ger en god buffert.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 14.2% visar att företaget kan skapa god lönsamhet vid skalad verksamhet, vilket öppnar för ytterligare expansion.
  • Den starka balansräkningen med ett eget kapital på 840 528 SEK ger utrymme för investeringar i ny utrustning, personal eller marknadsföring för att driva på tillväxten ytterligare.
  • Framgången de senaste åren har byggt ett starkt rykte och en kundbas som kan utnyttjas för att erbjuda nya tjänster eller tränga in på nya marknadssegment.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar entydigt på FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+128.2%), resultattillväxt (+367.8%), tillväxt i eget kapital (+27.7%) och tillgångstillväxt (+59.7%). Detta är ett företag i en stark expansionsfas med positiv momentum i alla finansiella dimensioner.