46 549 SEK
Omsättning
▼ 37,4%
4 909 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,1%
105%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:34 668 SEK
Skulder:-1 784 SEK
Substansvärde:36 452 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt fallande omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet. Den dramatiska omsättningsminskningen på 37,4% till endast 48 353 SEK indikerar en betydande nedskalning eller förändring i verksamheten, medan resultatet samtidigt förbättrats med 54,1% till 4 909 SEK. Den extremt höga soliditeten på 105% är anmärkningsvärd men kan förklaras av låga skulder i förhållande till tillgångarna. Företaget verkar genomgå en omstrukturering där fokus ligger på lönsamhet snarare än volym.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver detaljhandel med badkläder, kepsar och skor med säte i Viken, Höganäs Kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt säsongsbetonad och konjunkturkänslig, vilket kan förklara delar av omsättningsvariationerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från 3 185 SEK till 4 909 SEK, en ökning med 1 724 SEK (+54,1%) trots den kraftiga omsättningsminskningen, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 105,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget har mer eget kapital än skulder, vilket ger god finansiell stabilitet men också kan tyda på underutnyttjade tillgångar eller avveckling av skulder.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 32 784 SEK till 36 452 SEK, en tillväxt på 3 668 SEK (+11,2%), vilket främst kan förklaras av årets vinst som tillfört kapital trots den svaga omsättningsutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 71 310 SEK till 48 353 SEK, en nedgång på 22 957 SEK (-37,4%). Denna dramatiska minskning tyder på avveckling av verksamhetsgrenar, minskad försäljningsvolym eller strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 37,4% riskerar att på sikt underminera företagets existensberättigande trots god lönsamhet
  • Tillgångarna har minskat med 31,2% till 34 668 SEK, vilket kan indikera avveckling av lager eller produktionskapacitet
  • Mycket låg omsättningsnivå på under 50 000 SEK gör företaget sårbart för enskilda kundförluster eller marknadsförändringar

Möjligheter

  • Företaget har lyckats öka resultatet med 54,1% till 4 909 SEK trots minskad omsättning, vilket visar på god kostnadskontroll
  • Exceptionellt hög soliditet på 105,0% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar eller expansion
  • Vinstmarginalen på 10,2% klassificeras som hög och indikerar att företaget kan vara lönsamt vid högre omsättningsvolym

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång från 74 000 SEK 2023 till 46 549 SEK 2024, efter en initial ökning från 2022. Resultatet efter finansnetto har förbättrats marginellt från de låga nivåerna 2023 men ligger fortfarande långt under 2022-nivån, vilket indikerar en försämrad lönsamhet trots den senaste uppgången. Eget kapital och tillgångar har minskat avsevärt över perioden, vilket pekar på en företagsavveckling eller omstrukturering. Soliditeten har däremot förbättrats radikalt till 105 % 2024, troligen genom kapitalåterbäringar eller nedskrivningar som minskat tillgångarna mer än skulderna. Vinstmarginalen har återhämtat sig något från bottennivån 2023 men är fortfarande låg jämfört med 2022. Trenderna tyder på en betydande nedskalning av verksamheten med sämre lönsamhet, vilket kan fortsätta i närtid om inte omsättningen och resultatet vänds uppåt.