422 000 SEK
Omsättning
▼ 67%
202 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,6%
78,3%
Soliditet
Mycket God
47,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-07

Substansvärdering

Tillgångar:1 273 384 SEK
Skulder:-203 502 SEK
Substansvärde:718 849 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande utveckling med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 47,8% har både omsättning och resultat minskat dramatiskt med över 50%. Den höga soliditeten på 78,3% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba nedgången i eget kapital och tillgångar indikerar allvarliga utmaningar. Företaget verkar befinna sig i en kritisk fas med behov av omstrukturering eller strategiförändring.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver teknisk konsultation, reparation och underhåll av teknisk utrustning för fartyg, samt verksamhet inom kyl- och värmepumpsteknik, energioptimering och IT-produktutveckling. Den breda verksamhetsprofilen tyder på ett nischat tekniskt konsultbolag med många verksamhetsgrenar, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har halverats från 465 000 SEK till 202 000 SEK, en minskning på 56,6%. Trots den dramatiska omsättningsminskningen lyckades företaget behålla en positiv vinsttillväxt, vilket tyder på effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 78,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger en god finansiell buffert trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 800 159 SEK till 718 849 SEK, en nedgång på 10,2%. Denna minskning beror sannolikt på att resultatet inte var tillräckligt för att kompensera för eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 280 319 SEK till 422 060 SEK, en nedgång på 67,0%. Detta indikerar antingen förlust av stora kunder, avslutade projekt eller strategiska förändringar som påverkat intäkterna.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 67,0% från 1 280 319 SEK till 422 060 SEK indikerar allvarliga problem med kundbas eller marknadsandelar
  • Resultatminskning på 56,6% trots hög vinstmarginal visar på strukturella utmaningar i verksamheten
  • Minskande eget kapital på 10,2% från 800 159 SEK till 718 849 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter
  • Tillgångsminskning på 20,4% från 1 600 185 SEK till 1 273 384 SEK kan indikera avveckling av verksamhetsområden

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 78,3% ger goda förutsättningar för att klara av en omstruktureringsfas
  • Mycket hög vinstmarginal på 47,8% visar att företaget kan vara lönsamt även vid låg omsättning
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen med både fartygsteknik, energioptimering och IT ger potential för diversifiering
  • Företagets ålder sedan 2015 visar på erfarenhet och etablering på marknaden trots nuvarande utmaningar

Trendanalys

Alla trender visar tydlig försämring: omsättning (-67,0%), resultat (-56,6%), eget kapital (-10,2%) och tillgångar (-20,4%). Den enda positiva indikatorn är den höga vinstmarginalen, men den räcker inte för att kompensera för de dramatiska omsättningsminskningarna. Företaget behöver omedelbart adressera orsakerna till den kraftiga nedgången.