878 427 SEK
Omsättning
▲ 1 657,6%
163 105 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 032%
32,2%
Soliditet
God
18,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:590 356 SEK
Skulder:-400 051 SEK
Substansvärde:190 305 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under bolagets andra räkenskapsår har har verksamheten vuxit sig större efter att under första räkenskapsåret ha ettablerat kontakter på marknaden, därav har omsättningen ökat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten har vuxit betydligt efter etablering av marknadskontakter under det första året
  • Den dramatiska omsättningsökningen tyder på att företaget har vunnit större uppdrag eller expanderat sin kundbas avsevärt

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under sitt andra verksamhetsår efter en relativt låg start. Den explosiva omsättningstillväxten på över 1 600% kombinerat med en hög vinstmarginal på 18,6% indikerar att företaget har etablerat en lönsam verksamhetsmodell. Den starka ökningen av eget kapital och tillgångar visar att företaget bygger finansiell styrka, även om soliditeten på 32,2% fortfarande är måttlig. Detta tyder på ett företag i en kraftig expansionsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom fastighetsförvaltning, byggbranschen med snickeriarbeten samt jordbruk. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den snabba tillväxten genom att ha flera inkomstkällor. Kombinationen av fastighetsförvaltning och byggverksamhet är typiskt komplementära verksamheter där den ena kan generera uppdrag till den andra.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 14 409 SEK till 163 105 SEK, en ökning på 1 032,0%. Den höga vinstmarginalen på 18,6% indikerar effektiv kostnadskontroll och god prissättning trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 32,2% är acceptabel men inte exceptionellt hög. Detta indikerar att företaget fortfarande har utrymme att förbättra sin kapitalstruktur, särskilt med tanke på den snabba tillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 60 471 SEK till 190 305 SEK, en tillväxt på 214,7%. Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade explosivt från 49 980 SEK till 878 427 SEK, en tillväxt på 1 657,6%. Detta visar att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och skaffat betydande uppdrag under det andra året.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Soliditeten på 32,2% är måttlig och kan behöva förbättras för att hantera eventuella nedgångar i verksamheten
  • Den breda verksamhetsprofilen över tre olika branscher kan sprida resurser och kompetens för tunt

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 18,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Den starka tillväxten från 49 980 SEK till 878 427 SEK visar att företaget har ett beprövat koncept
  • Kombinationen av fastighetsförvaltning och byggverksamhet skapar synergier och flera inkomstkällor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +1 657,6%, resultattillväxt +1 032,0%, eget kapital tillväxt +214,7% och tillgångstillväxt +530,9%. Denna konsistent positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket stark företagsprestation under året.