7 149 000 SEK
Omsättning
▲ 52,1%
552 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 135,9%
35,8%
Soliditet
God
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 433 146 SEK
Skulder:-1 514 152 SEK
Substansvärde:686 651 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 50%, resultatet har mer än fördubblats, och eget kapital har vuxit med över 80%. Denna kombination av hög tillväxt och förbättrad lönsamhet indikerar ett företag i en stark expansionsfas. Soliditeten på 35,8% är god och ger ett stabilt fundament för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är en livsmedelsbutik i Visby, Gotland, som registrerades 2017. Som livsmedelshandel är det en stabil bransch med regelbunden efterfrågan, vilket gör de höga tillväxtsiffrorna extra anmärkningsvärda och tyder på framgångsrik marknadsandelstillväxt eller expansion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 234 000 SEK till 552 000 SEK, en ökning på 135,9%. Detta visar att företaget inte bara växer i omsättning utan också lyckas öka sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 35,8% anses vara god och indikerar ett företag med låg belåning. Detta ger finansiell stabilitet och goda förutsättningar att hantera eventuella ekonomiska nedgångar eller investera i fortsatt tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital stärktes från 380 015 SEK till 686 651 SEK, en tillväxt på 80,7%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 552 000 SEK har tillförts det egna kapitalet, vilket förbättrar företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 699 851 SEK till 7 149 263 SEK, en tillväxt på 52,1%. Denna dramatiska ökning indikerar antingen framgångsrik marknadsexpansion, förbättrad kundbas eller eventuellt ett förvärv.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar som pressar likviditeten.
  • En omsättningstillväxt på över 50% ställer höga krav på operativ skalbarhet och ledningsförmåga.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 135,9% visar en stark operativ effektivitet och god kostnadskontroll.
  • Den höga soliditeten på 35,8% ger utrymme för strategiska lån till förmånliga villkor för att finansiera ytterligare expansion.
  • Den betydande tillgångstillväxten på 39,5% till 2 433 146 SEK indikerar investeringar i framtida kapacitet och verksamhet.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar på stark förbättring: omsättning (+52,1%), resultat (+135,9%), eget kapital (+80,7%) och tillgångar (+39,5%). Företaget befinner sig i en tydlig och mycket positiv tillväxtfas.