829 051 SEK
Omsättning
▼ 20,9%
156 858 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 0,6%
94,9%
Soliditet
Mycket God
18,9%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-20

Substansvärdering

Tillgångar:753 323 SEK
Skulder:-38 755 SEK
Substansvärde:714 568 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Av det erhållna aktieägartillskottet på 135 000:-, har 90 000:- betalats ut under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget erhöll ett aktieägartillskott på 135 000 SEK under året.
  • Av detta tillskott betalades 90 000 SEK ut under året, vilket indikerar en kapitalåterföring till ägarna.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med hög lönsamhet men kraftig omsättningsnedgång. Den exceptionellt höga soliditeten på 94.9% indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet, men omsättningsfallet med 20.9% är oroande och pekar på utmaningar i försäljningen. Trots den kraftiga omsättningsminskningen har företaget lyckats bevara sin vinstmarginal på nära 19%, vilket visar på god kostnadskontroll och effektivitet. Eget kapitalet har ökat tack vare årets resultat, men den totala tillgångsminskningen indikerar en avveckling eller nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med textilier, främst bambumaterial och andra ekologiska textilier, vilket placerar det i en nischad och växande marknad med fokus på hållbarhet. Verksamheten bedrivs i Jönköping och har funnits sedan 2013, vilket innebär att det är ett etablerat företag och inte en nystartad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade marginellt från 157 780 SEK till 156 858 SEK, en nedgång på endast 922 SEK eller 0.6%. Att behålla nästan samma vinstnivå trots kraftig omsättningsminskning visar på stark kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 94.9% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger stor finansiell säkerhet men kan också tyda på en försiktig eller inaktiv kapitalstruktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 679 708 SEK till 714 568 SEK, en tillväxt på 34 860 SEK eller 5.1%. Denna förbättring beror främst på årets vinst på 156 858 SEK, delvis motverkad av utbetalning av aktieägartillskott.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 047 832 SEK till 829 051 SEK, en nedgång på 218 781 SEK eller 20.9%. Detta är en betydande försämring som indikerar allvarliga utmaningar i försäljningen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 20.9% till 829 051 SEK indikerar allvarliga utmaningar i försäljning eller marknadsposition.
  • Minskande tillgångar från 769 092 SEK till 753 323 SEK kan tyda på nedskalning eller avveckling av verksamheten.
  • Brist på omsättningstillväxt trots etablerad verksamhet sedan 2013 är oroande för långsiktig överlevnad.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 94.9% ger stor finansiell flexibilitet och möjlighet till investeringar utan extern finansiering.
  • Hög vinstmarginal på 18.9% visar på god lönsamhet och effektiv verksamhetsstyrning trots utmaningar.
  • Nischad verksamhet inom ekologiska textilier positionerar företaget i en växande marknadssegment med hållbarhetsfokus.

Trendanalys

Företaget visar en tydlig negativ trend i omsättning (-20.9%) och tillgångar (-2.0%), med en marginellt negativ trend i resultat (-0.6%). Den enda positiva trenden är eget kapital (+5.1%). Den övergripande bilden är att företaget, trots hög lönsamhet och soliditet, befinner sig i en fas av avveckling eller betydande nedskalning av verksamheten.