1 338 201 SEK
Omsättning
▼ 5,6%
137 220 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 68,5%
90,1%
Soliditet
Mycket God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:867 765 SEK
Skulder:-85 541 SEK
Substansvärde:782 224 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark soliditet men oroande resultatutveckling. Trots en hög soliditet på 90,1% och positiv eget kapital-tillväxt, har både omsättning och resultat minskat markant. Resultatet föll med 68,5% från föregående år, vilket indikerar att företaget möter utmaningar med lönsamhet trots en etablerad verksamhet sedan 2019. Den höga vinstmarginalen på 10,2% är positiv men i kombination med den kraftiga nedgången i resultat tyder detta på att företaget kan behöva justera sin kostnadsstruktur eller förbättra effektiviteten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver medicinsk fotvård och massageklinik i Stockholm och har varit verksamt sedan registrering 2019. Denna typ av verksamhet är vanligtvis personaltät och kräver specialistkompetens, vilket kan påverka kostnadsstrukturen och marginalerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 435 789 SEK till 137 220 SEK, en minskning på 298 569 SEK eller 68,5%. Denna dramatiska försämring kan bero på ökade kostnader eller sämre prispress trots att vinstmarginalen fortfarande klassificeras som hög.

Soliditet: Soliditeten på 90,1% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låga skulder i förhållande till tillgångarna. Detta ger en god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 645 004 SEK till 782 224 SEK, en tillväxt på 21,3%. Denna förbättring beror sannolikt på att resultatet tillförts kapitalet trots den kraftiga minskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 417 476 SEK till 1 338 201 SEK, en nedgång på 5,6%. Detta kan tyda på färre kundbesök eller lägre priser, vilket är en negativ trend för en etablerad verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 298 569 SEK eller 68,5% vilket kan hota långsiktig lönsamhet.
  • Minskad omsättning på 79 275 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller konkurrensutsatthet.
  • Minskande tillgångar från 921 981 SEK till 867 765 SEK kan tyda på nedskärningar eller avveckling av verksamhetsresurser.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 90,1% ger utrymme för investeringar eller lån till expansion utan att äventyra stabiliteten.
  • Positiv eget kapital-tillväxt på 137 220 SEK stärker balansräkningen och ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och banker.
  • Fortsatt positivt resultat trots nedgång visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam och kan återhämta sig med rätt åtgärder.