5 339 733 SEK
Omsättning
▲ 124,5%
1 657 713 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 217%
51,1%
Soliditet
Mycket God
31%
Vinstmarginal
Mycket Hög
325 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-29

Substansvärdering

Tillgångar:3 418 392 SEK
Skulder:-1 590 102 SEK
Substansvärde:1 428 290 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets verksamhet har under året utvecklats positivt, vilket har varit enligt styrelsens förväntningar.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolagets verksamhet har under året utvecklats positivt, vilket har varit enligt styrelsens förväntningar.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 31% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också driver verksamheten mycket lönsamt. Den starka soliditeten på över 50% ger företaget god finansiell styrka att fortsätta investera i tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver markanläggning och järnvägsunderhåll, en verksamhet som kräver specialiserad utrustning och kompetens. Branschen är typiskt kapitalintensiv med långa projektcykler, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på 148 412 SEK till en vinst på 1 657 713 SEK, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 51.1% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 790 406 SEK till 1 428 290 SEK, en tillväxt på 80.7% som främst drivs av den starka vinstutvecklingen och ger företaget bättre finansieringsmöjligheter.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 379 008 SEK till 5 339 733 SEK, en tillväxt på 124.5% som visar att företaget har lyckats skaffa sig betydligt fler eller större uppdrag.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 124.5% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Branschen för markanläggning och järnvägsunderhåll är konjunkturkänslig och beroende av offentliga och privata investeringar.
  • Snabb tillväxt kan ställa höga krav på organisationens kapacitet och ledningsförmåga.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 31.0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Stark soliditet på 51.1% ger goda förutsättningar att ta på sig större och mer komplexa projekt.
  • Tillgångstillväxt på 184.9% till 3 418 392 SEK indikerar investeringar i kapacitet som kan bära framtida tillväxt.

Trendanalys

Företaget visar en genomgående positiv trend med exceptionella tillväxtsiffror på alla områden. Omsättningen har mer än fördubblats på ett år, resultatet har gått från förlust till hög vinst, och balansräkningen har stärkts avsevärt. Trenderna pekar på ett företag i stark expansion som lyckats kombinera snabb tillväxt med hög lönsamhet. Denna utveckling tyder på att företaget har etablerat en stark marknadsposition och effektiv verksamhetsmodell.