2 886 000 SEK
Omsättning
▲ 18,4%
631 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 242,9%
50%
Soliditet
Mycket God
21,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 351 466 SEK
Skulder:-678 800 SEK
Substansvärde:672 666 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga förbättringar på alla områden. Den höga vinstmarginalen på 21,9% kombinerat med en soliditet på 50,0% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den dramatiska tillväxten i både omsättning och resultat tyder på att företaget antingen har genomgått en betydande expansion eller har etablerat sig starkt på marknaden efter starten 2021.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom begravningstjänster och transport med säte i Malmö. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av stabil efterfrågan och relativt förutsägbara intäkter, vilket gör den starka tillväxten särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 184 000 SEK till 631 000 SEK, en ökning med 242,9% som indikerar utmärkt kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 50,0% är mycket stark och indikerar att halva tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 171 478 SEK till 672 666 SEK, en tillväxt på 292,3% som främst drivs av det starka resultatet och förbättrar företagets finansiella styrka avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 437 360 SEK till 2 886 450 SEK, en tillväxt på 18,4% som visar en stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Stor ökning av tillgångar från 536 405 SEK till 1 351 466 SEK måste följas upp för att säkerställa att investeringarna ger avkastning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 50,0% skapar goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor
  • Befintlig tillväxtmomentum kan utnyttjas för ytterligare marknadsandelsökning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+18,4%), resultat (+242,9%), eget kapital (+292,3%) och tillgångar (+151,9%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla områden indikerar ett företag i stark expansion med god operativ styrning.