3 745 000 SEK
Omsättning
▲ 34,8%
2 061 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,9%
54%
Soliditet
Mycket God
53,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:19 120 263 SEK
Skulder:-8 766 797 SEK
Substansvärde:10 257 466 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med starka fundament men varningssignaler i lönsamhetsutvecklingen. Den mycket höga vinstmarginalen på 53.2% och soliditeten på 54.0% indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Omsättningen har ökat kraftigt med 34.8%, vilket är imponerande, men detta har inte följts av en motsvarande resultatutveckling - vinsten har istället minskat med 18.9%. Detta tyder på att företaget växer men med sjunkande lönsamhet per omsatt krona. Tillgångarna har minskat något medan eget kapital ökat, vilket stärker balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett holdingbolag som äger nio dotterbolag och har sitt säte i Uddevalla. Holdingbolag karakteriseras ofta av investeringar i dotterbolag och intäkter från dessa, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen eftersom intäkterna ofta består av utdelningar eller andra finansiella intäkter från dotterbolagen med relativt låga direkta kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 2 541 000 SEK till 2 061 000 SEK, en nedgång med 480 000 SEK eller 18.9%. Trots högre omsättning genererar företaget alltså lägre vinst, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 54.0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 998 664 SEK till 10 257 466 SEK, en ökning med 1 258 802 SEK eller 14.0%. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 2 061 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 913 475 SEK till 3 877 291 SEK, en kraftig ökning med 963 816 SEK eller 34.8%. Detta visar på stark försäljningstillväxt eller ökade intäkter från dotterbolagen.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 18.9% trots stark omsättningstillväxt på 34.8%, vilket indikerar sjunkande lönsamhet
  • Tillgångarna minskade med 1.8% från 19 476 342 SEK till 19 120 263 SEK, vilket kan tyda på nedskrivningar eller försäljning av tillgångar
  • Kostnadsutvecklingen verkar öka snabbare än intäktsutvecklingen, vilket pressar vinstmarginalerna

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 34.8% är exceptionellt stark och visar på god marknadsposition eller expansion
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 53.2% ger utrymme för framtida investeringar och utdelningar
  • Soliditeten på 54.0% ger finansiell stabilitet och möjlighet till framtida lånefinansiering vid behov
  • Eget kapital ökade med 1 258 802 SEK till 10 257 466 SEK, vilket stärker balansräkningen