2 362 672 SEK
Omsättning
▲ 17,9%
7 621 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 104,5%
11,2%
Soliditet
Stabil
0,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:544 735 SEK
Skulder:-483 747 SEK
Substansvärde:60 988 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva rörelser i lönsamhet och omsättning men allvarliga utmaningar i balansräkningen. Omsättningen har ökat med 17,9% och företaget har gått från en förlust på 170 444 SEK till en vinst på 7 621 SEK, vilket indikerar en förbättrad operativ effektivitet. Den starka resultattillväxten på 104,5% är imponerande men utgår från en mycket låg basnivå. Den mest oroande trenden är den kraftiga minskningen av tillgångarna med 19,9%, vilket tyder på att företaget har sålt av tillgångar eller skrivit ner dem avsevärt. Den extremt låga soliditeten på 11,2% placerar företaget i en sårbar finansiell position med begränsat buffertkapital.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bygg- och anläggningsföretag baserat i Haninge, registrerat 2019. Denna bransch är kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar, vilket förklarar behovet av investeringar i maskiner och utrustning samt betydande rörelsekapital för att hantera projekt och betalningsvillkor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 170 444 SEK till en vinst på 7 621 SEK, en förbättring på 178 065 SEK. Denna vändning till lönsamhet är positiv men vinsten är fortfarande mycket blygsam i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten är 11,2%, vilket är mycket lågt och långt under branschrekommendationer. Detta indikerar ett högt belåningsgrad och begränsad finansiell styrka att motstå oförutsedda motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 53 367 SEK till 60 988 SEK, en tillväxt på 7 621 SEK eller 14,3%. Denna ökning beror helt på årets vinst, eftersom hela vinstbeloppet har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 973 161 SEK till 2 382 672 SEK, en positiv tillväxt på 409 511 SEK eller 17,9%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 11,2% skapar en hög finansiell risk och sårbarhet för kreditbrist.
  • Kraftig minskning av tillgångarna med 135 140 SEK (från 679 875 SEK till 544 735 SEK) kan indikera avveckling av verksamheten eller allvarliga likviditetsproblem.
  • Vinstmarginalen är extremt låg på 0,3%, vilket ger företaget mycket litet utrymme för prispress eller oväntade kostnader.
  • Eget kapital på endast 60 988 SEK är en mycket tunn kapitalbas för ett byggföretag, vilket begränrar möjligheterna till investeringar och att ta emot större projekt.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 17,9% visar att företaget har marknadsframgång och kan öka sin försäljning.
  • Dramatisk vändning från förlust till vinst visar på förbättrad kostnadskontroll och operativ effektivitet.
  • Positiv tillväxt i eget kapital med 14,3% stärker, om än marginellt, den finansiella basen.