1 936 000 SEK
Omsättning
▲ 5,3%
1 082 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,9%
48,6%
Soliditet
Mycket God
55,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:5 715 562 SEK
Skulder:-2 797 666 SEK
Substansvärde:2 225 941 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har verksamhet avseende försäkringsförmedling fortsatt och inneburit att ett stort arbete nedlagts inom området. Verksamheten har bedrivits under heltid och medfört höga intäkter under året. En del av intäkterna är av engångskaraktär och inte årligen återkommande. En kundstock har byggts upp som genererar stabila intäkter medan komplettering sker via extra ordinära intäkter av engångskaraktär.Intäkter kommer i all väsentlighet från försäkringsbolag efter att försäkringsförmedling ägt rum.Under kommande år kommer aktivitet att fortgå med prioritet att serva och vårda befintlig kundstock, Viss nyförsäljning beräknas ske men i mindre utsträckning än under tidigare år.Olika typer av samarbetsavtal har ingåtts och erbjudanden saknas inte om mer fördjupade samarbeten som kan komma att utvecklas under nästföljande verksamhetsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten med försäkringsförmedling har bedrivits under heltid och genererat höga intäkter.
  • En del av intäkterna har engångskaraktär och är inte årligen återkommande, vilket skapar osäkerhet för framtida intäktsunderlag.
  • En stabil kundstock har byggts upp som genererar återkommande intäkter.
  • Olika samarbetsavtal har ingåtts med potential för fördjupade samarbeten under nästkommande år.
  • Framtida strategi fokuserar på att serva befintlig kundstock med mindre nyförsäljning än tidigare.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Omsättningen har ökat till 1 935 666 SEK (+5.3%), vilket indikerar en fortsatt försäljningsframgång, medan resultatet har minskat kraftigt till 1 082 000 SEK (-17.9%) trots högre intäkter. Den mycket höga vinstmarginalen på 55.9% och soliditeten på 48.6% visar på en lönsam verksamhet med god kapitalstruktur. Den betydande tillväxten i eget kapital (+32.2%) och tillgångar (+22.3%) pekar på en stark balansräkning. Dock avslöjar den stora resultatminskningen en sårbarhet i lönsamhetsutvecklingen, sannolikt kopplad till engångskostnader eller förändrad intäktsstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat försäkringsförmedlingsbolag, registrerat 2010, som genererar intäkter huvudsakligen från provisioner från försäkringsbolag. Verksamheten bedrivs på heltid och har byggt upp en stabil kundstock som genererar återkommande intäkter, kompletterat med engångsintäkter från särskilda projekt eller samarbeten. Denna affärsmodell förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen, som är typisk för tjänsteföretag med låga direkta kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade avsevärt från 1 318 000 SEK till 1 082 000 SEK, en nedgång på 17.9% som indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på vissa transaktioner trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 48.6% är mycket god och betyder att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 683 550 SEK till 2 225 941 SEK, en tillväxt på 32.2% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 838 954 SEK till 1 935 666 SEK, en positiv tillväxt på 5.3% som visar på framgångsrik försäljning och kundvård.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 236 000 SEK trots högre omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller sämre marginaler.
  • Beroendet av engångsintäkter skapar osäkerhet för framtida resultatutveckling då dessa inte är garanterade att återkomma.
  • Planen på begränsad nyförsäljning kan hämma framtida omsättningstillväxt.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 55.9% visar på en extremt lönsam kärnverksamhet.
  • Stark balansräkning med eget kapital på 2 225 941 SEK och tillgångar på 5 715 562 SEK ger god finansieringskapacitet.
  • Befintlig kundstock genererar stabila återkommande intäkter som ger en förutsägbar inkomstbas.
  • Ingångna samarbetsavtal erbjuder potential för fördjupade samarbeten och nya intäktskällor.