825 568 SEK
Omsättning
▼ 20,1%
82 645 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 60,7%
32%
Soliditet
God
10%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-30

Substansvärdering

Tillgångar:317 762 SEK
Skulder:-217 523 SEK
Substansvärde:100 239 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande negativ utveckling under det senaste året med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 10% har både omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar minskat markant. Denna utveckling indikerar ett företag i stark nedgång eller genomgående omstrukturering, där den höga vinstmarginalen tyder på att företaget fortfarande har en lönsam affärsmodell men att verksamhetens omfattning har minskat avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillhandahåller artist och upphovsrätt till konsertarrangörer, medieföretag, skivproducenter och dylikt. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara volatil med stora variationer i omsättning beroende på specifika uppdrag och licensavtal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 210 243 SEK till 82 645 SEK, en minskning med 127 598 SEK (-60.7%). Denna kraftiga resultatnedgång är proportionellt sett större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på oförändrade fasta kostnader eller sämre marginaler på de uppdrag som genomförts.

Soliditet: Soliditeten på 32.0% är acceptabel och indikerar att företaget fortfarande har en balanserad kapitalstruktur trots den stora minskningen av eget kapital. Detta innebär att 32% av tillgångarna finansieras med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital sjönk från 408 696 SEK till 100 239 SEK, en minskning med 308 457 SEK (-75.5%). Denna dramatiska försämring kan bero på att ägarna har tagit ut en betydande del av kapitalet i form av utdelning eller att förluster från tidigare perioder har registrerats.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 033 092 SEK till 825 568 SEK, en nedgång med 207 524 SEK (-20.1%). Detta indikerar en betydande minskning av försäljningsvolymen eller antalet uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 207 524 SEK (-20.1%) vilket hotar företagets långsiktiga överlevnad.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 127 598 SEK (-60.7%), vilket påverkar förmågan att investera och växa.
  • Eget kapital har minskat med 308 457 SEK (-75.5%), vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och buffert mot motgångar.
  • Alla tillväxtnyckeltal visar på försämring, vilket pekar på en systematisk nedgång snarare än en tillfällig svacka.

Möjligheter

  • Företaget upprätthåller en hög vinstmarginal på 10.0%, vilket visar på en lönsam kärnverksamhet när uppdrag finns.
  • Soliditeten på 32.0% är fortfarande på en acceptabel nivå och ger ett visst skydd mot obetalda skulder.
  • Företaget är etablerat sedan 2013, vilket innebär att det har överlevt i mer än ett decennium och har erfarenhet av branschens cykler.