6 787 000 SEK
Omsättning
▲ 28%
785 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 807,4%
20,1%
Soliditet
God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 612 986 SEK
Skulder:-5 214 107 SEK
Substansvärde:1 048 879 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2023 med dramatiska förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 28% till 7,3 miljoner SEK, men den verkliga förändringen syns i resultatet som har gått från ett marginellt positivt resultat på 27 000 SEK till 785 000 SEK - en ökning på över 2800%. Tillgångarna har mer än fördubblats och eget kapitalet har ökat med 70%. Detta pekar på ett företag som antingen har genomgått en omfattande expansion eller återhämtat sig från en tidigare svag period. Soliditeten på 20,1% är acceptabel men inte exceptionellt hög, vilket kan tyda på att tillväxten delvis finansierats med skulder.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bärgningsverksamhet för både tyngre och lättare fordon med säte i Malung-Sälens kommun. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och kopplad till transportbehov, väderförhållanden och fordonspopulation i regionen. Den starka tillväxten kan relateras till ökad efterfrågan på bärgningstjänster, expansion av verksamheten eller förbättrad effektivitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 27 000 SEK till 785 000 SEK, en ökning med 758 000 SEK eller 2 807,4%. Denna extremt höga resultattillväxt visar att företaget inte bara ökat omsättningen utan också förbättrat lönsamheten avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 20,1% är acceptabel för ett tillväxtföretag men ligger under branschgenomsnittet för mogenare företag. Den indikerar att 79,9% av tillgångarna finansieras med skulder, vilket kan vara en risk vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 617 353 SEK till 1 048 879 SEK, en ökning med 431 526 SEK eller 69,9%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 785 000 SEK, vilket indikerar att större delen av vinsten har reinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 325 650 SEK till 7 339 945 SEK, en ökning med 2 014 295 SEK eller 28,0%. Denna betydande tillväxt indikerar antingen marknadsexpansion, prisförändringar eller ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 20,1% är relativt låg och kan begränsa företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån vid oförutsedda händelser
  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Tillgångstillväxten på 124,5% indikerar betydande investeringar som måste generera avkastning för att vara lönsamma
  • Företagets beroende av skuldfinansiering (79,9% av tillgångarna) ökar risken vid räntehöjningar eller kreditåtstramningar

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 2 807,4% visar på stark operativ effektivitet och lönsamhetsförbättring
  • Omsättningstillväxten på 28,0% kombinerat med förbättrad lönsamhet indikerar en hållbar affärsmodell
  • Eget kapitaltillväxten på 69,9% stärker företagets finansiella stabilitet på lång sikt
  • Företaget har bevisat förmåga att skala upp verksamheten betydligt samtidigt som lönsamheten förbättras

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+28,0%), resultat (+2807,4%), eget kapital (+69,9%) och tillgångar (+124,5%). Denna koordinerade förbättring över alla områden indikerar en genomgripande positiv förändring i företagets verksamhet snarare än isolerade förbättringar. Trenden pekar mot ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet, men med en balansräkningsstruktur som kan behöva stärkas ytterligare.