2 100 875 SEK
Omsättning
▲ 153,8%
-197 604 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,5%
72,6%
Soliditet
Mycket God
−9,4%
Vinstmarginal
Förlust
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-05

Substansvärdering

Tillgångar:846 835 SEK
Skulder:-232 146 SEK
Substansvärde:614 689 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en kraftig omsättningstillväxt på 153,8% men samtidigt en betydande försämring av balansräkningen med halverade tillgångar och eget kapital. Den dubbla utvecklingen tyder på en omstrukturering eller försäljning av tillgångar som finansierat verksamhetens expansion. Trots förbättrat rörelseresultat kvarstår förlusterna, vilket indikerar att företaget befinner sig i en kritiskt omställningsfas där tillväxten inte ännu genererat lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver OVK-besiktningar samt bygg- och servicearbeten inom ventilationsområdet, en verksamhet som kräver specialistkompetens och ofta drivs som mindre specialistföretag. Branschen är investeringskänslig och konjunkturbunden, men med ett etablerat behov av regelbundna underhålls- och besiktningsarbeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -276 238 SEK till -197 604 SEK, en förbättring med 78 634 SEK eller 28,5%. Trots förbättringen kvarstår en förlust på nära 200 000 SEK, vilket innebär att ökad omsättning inte ledde till vinst.

Soliditet: Soliditeten på 72,6% är mycket hög och visar att större delen av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot obetalningsrisk trots de löpande förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 1 183 543 SEK till 614 689 SEK, en minskning med 568 854 SEK eller 48,1%. Denna kraftiga minskning, som är större än årets förlust, tyder på att utdelning eller andra kapitalutflöden ägt rum.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 827 695 SEK till 2 100 875 SEK, en tillväxt på 153,8%. Detta visar på stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga förluster på -197 604 SEK trots stark omsättningstillväxt utgör en existentiell risk för företagets långsiktiga överlevnad.
  • Kraftig minskning av eget kapital med 568 854 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och buffert mot oförutsedda händelser.
  • Halveringen av totala tillgångar från 1 633 812 SEK till 846 835 SEK kan indikera avveckling av produktiv kapacitet som kan begränsa framtida verksamhet.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 153,8% till 2,1 miljoner SEK visar på marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsstrategi.
  • Förbättrat resultat med 28,5% indikerar att företaget är på väg mot lönsamhet om trenden fortsätter.
  • Mycket hög soliditet på 72,6% ger ett starkt finansiellt skydd och möjlighet att överleva en period av omställning.