19 384 407 SEK
Omsättning
▲ 18,2%
320 241 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 61,2%
25%
Soliditet
God
1,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 810 542 SEK
Skulder:-4 357 092 SEK
Substansvärde:1 453 450 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 18,2% till 19,9 miljoner SEK, vilket indikerar en ökad marknadsaktivitet. Resultatet har förbättrats avsevärt med 61,2% och eget kapital har växt med 20,4%. Trots den låga vinstmarginalen på 1,6% är trenden tydligt positiv. Soliditeten på 25,0% är acceptabel för ett företag i tillväxtfas. Överlag befinner sig företaget i en expansionsfas med goda förutsättningar för fortsatt utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom byggnadssnickeri och har varit registrerat sedan 2017. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. De presenterade siffrorna visar att företaget etablerat sig på marknaden och nu genomgår en tillväxtperiod.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 198 653 SEK till 320 241 SEK, en ökning med 121 588 SEK eller 61,2%. Denna förbättring visar att företaget lyckats öka sin lönsamhet samtidigt som omsättningen växer.

Soliditet: Soliditeten på 25,0% innebär att en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett växande företag, men det finns utrymme för förbättring för att ytterligare stärka företagets finansiella stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 207 566 SEK till 1 453 450 SEK, en tillväxt på 245 884 SEK eller 20,4%. Denna ökning beror främst på att årets resultat har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 16 867 561 SEK till 19 911 830 SEK, en tillväxt på 3 044 269 SEK eller 18,2%. Detta visar en stark efterfrågan på företagets tjänster och en framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 1,6% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress från konkurrenter
  • Tillgångstillväxten på 22,2% till 5 810 542 SEK kan indikera ökad skuldsättning som behöver övervakas
  • Byggsektorns konjunkturkänslighet utgör en extern risk för framtida omsättning

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 18,2% visar att företaget har god marknadsposition och kan fortsätta expandera
  • Resultattillväxten på 61,2% är imponerande och visar potential för förbättrad lönsamhet vid ytterligare skalning
  • Tillväxten i eget kapital med 20,4% ger bättre förutsättningar för framtida investeringar och finansiering

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+18,2%), resultat (+61,2%), eget kapital (+20,4%) och tillgångar (+22,2%). Den samlade bilden är ett företag i stark tillväxt med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Trenderna pekar entydigt mot en positiv utveckling.