701 913 SEK
Omsättning
▼ 33,6%
29 022 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 80,2%
38,5%
Soliditet
God
4,1%
Vinstmarginal
Låg
45 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-28

Substansvärdering

Tillgångar:320 356 SEK
Skulder:-196 951 SEK
Substansvärde:123 405 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseprestationen men samtidigt en stabil finansiell struktur. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-33,6%) och resultat (-80,2%) indikerar betydande operativa svårigheter, troligen relaterade till efterfrågan eller konkurrenssituation. Trots detta har företaget lyckats bevara och till och med öka sitt eget kapital tack vare positivt resultat, vilket visar på en viss motståndskraft. Soliditeten på 38,5% är acceptabel och ger ett visst skydd mot kortsiktiga svårigheter.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom byggnad, snickeri samt köp och försäljning av fastigheter, en bransch som ofta är konjunkturkänslig. Den kombinerade verksamheten kan innebära både projektbaserade intäkter från bygg och mer sporadiska men potentiellt större intäkter från fastighetsförsäljning, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan åren.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 146 248 SEK till 29 022 SEK, en minskning på 117 226 SEK eller 80,2%. Denna försämring är mer markerad än omsättningsminskningen, vilket tyder på minskade marginaler eller oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 38,5% är relativt stabil och indikerar att företaget finansieras till en betydande del med eget kapital. Detta ger en god skuldskapacitet och visar på en finansiell hälsa som är bättre än vad resultatutvecklingen ensam antyder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 112 333 SEK till 123 405 SEK, en tillväxt på 11 072 SEK eller 9,9%. Denna ökning kommer helt från årets vinst, vilket visar att företaget trots svagare resultat fortfarande bygger upp sitt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 126 742 SEK till 701 913 SEK, en nedgång på 424 829 SEK eller 33,6%. Detta indikerar en betydande försämring i företagets försäljning eller projektvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 33,6% visar på allvarliga utmaningar i försäljning eller projektanskaffning
  • Resultatnedgång på 80,2% är extremt stor och hotar företagets långsiktiga lönsamhet
  • Låg vinstmarginal på 4,1% ger litet utrymme för ytterligare kostnadsökningar eller prispress

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 9,9% till 123 405 SEK vilket ger finansiell styrka att hantera nedgångsperioder
  • Soliditeten på 38,5% är god och ger möjlighet till finansiering vid behov
  • Tillgångarna ökade med 4,2% till 320 356 SEK vilket visar på fortsatt investeringsförmåga trots svagare resultat