2 354 000 SEK
Omsättning
▲ 78,9%
1 304 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,7%
61,8%
Soliditet
Mycket God
55,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-04

Substansvärdering

Tillgångar:2 735 396 SEK
Skulder:-978 062 SEK
Substansvärde:1 437 334 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 55,4% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 61,8% är stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Tillväxten i omsättning (+78,9%) och resultat (+24,7%) visar att företaget inte bara växer snabbt utan också behåller en hög lönsamhet. Den betydande tillväxten i eget kapital (+68,6%) och tillgångar (+96,3%) pekar på en sund finansiering av expansionen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT och byggnadsvård, vilket är två områden med god efterfrågan. Den höga vinstmarginalen är typisk för konsultverksamhet där personalens kompetens är huvudtillgången och overheadkostnaderna kan hållas låga.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 046 000 SEK till 1 304 000 SEK, en tillväxt på 24,7% som bekräftar företagets förmåga att generera avkastning trots snabb expansion.

Soliditet: Soliditeten på 61,8% är mycket stark och indikerar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 852 672 SEK till 1 437 334 SEK, främst drivet av det starka årets resultat, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 318 352 SEK till 2 354 491 SEK, en tillväxt på 78,9% som visar en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar i personal och organisation
  • Beroendet av nyckelkonsulter utgör en risk om dessa lämnar företaget
  • Konjunkturkänslighet inom IT- och byggsektorer kan påverka framtida efterfrågan

Möjligheter

  • Företaget har visat en exceptionell förmåga att växa och kan fortsätta expandera på befintliga eller nya marknader
  • Den höga soliditeten ger god kapacitet för framtida investeringar och expansion
  • Den mycket höga vinstmarginalen ger utrymme för priskonkurrens eller investeringar i verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+78,9%), resultattillväxt (+24,7%), eget kapital tillväxt (+68,6%) och tillgångstillväxt (+96,3%). Dessa trender pekar på ett företag i stark expansion med god lönsamhet och finansiell stabilitet.