7 274 000 SEK
Omsättning
▲ 26,1%
3 780 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 27,5%
84%
Soliditet
Mycket God
46,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-03

Substansvärdering

Tillgångar:18 348 880 SEK
Skulder:-2 032 799 SEK
Substansvärde:11 520 638 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 46,5% kombinerat med en soliditet på 84,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Tillväxttakt på över 25% i både omsättning och resultat visar att företaget inte bara är lönsamt utan också expanderar kraftigt. Den betydande ökningen av eget kapital med 2 375 658 SEK stärker företagets finansiella grund ytterligare.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver växtodling samt entreprenadverksamhet inom jordbruk och anläggning, vilket är en kombination som tycks fungera mycket väl. Den höga vinstmarginalen är särskilt anmärkningsvärd inom denna bransch, vilket kan tyda på specialiserade kompetenser eller effektiva verksamhetsmodeller. Företaget är etablerat sedan 1990 och har således lång erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 2 964 000 SEK till 3 780 000 SEK, en tillväxt på 27,5% eller 816 000 SEK. Denna ökning är högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket självfinansierat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell stabilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 9 144 980 SEK till 11 520 638 SEK, en tillväxt på 26,0% eller 2 375 658 SEK. Denna ökning är i linje med vinstutvecklingen och visar att vinsten har reinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 662 543 SEK till 8 134 365 SEK, en tillväxt på 26,1% eller 1 471 822 SEK. Denna betydande ökning visar stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschen för jordbruk och anläggning är konjunkturkänslig
  • Stor del av tillgångarna är bundna i eget kapital vilket kan begränsa likviditet

Möjligheter

  • Stark kapitalbas ger möjlighet till ytterligare expansion och investeringar
  • Mycket hög lönsamhet skapar utrymme för prissättning och konkurrenskraft
  • Den etablerade verksamheten sedan 1990 ger stabil kundbas och rykte

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+26,1%), resultat (+27,5%), eget kapital (+26,0%) och tillgångar (+13,1%). Den konsekvent höga tillväxten över alla områden indikerar en mycket sund och balanserad expansion.