2 626 000 SEK
Omsättning
▲ 29,6%
2 068 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43,1%
83,2%
Soliditet
Mycket God
78,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-29

Substansvärdering

Tillgångar:6 756 299 SEK
Skulder:-727 661 SEK
Substansvärde:4 058 638 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 78,8% kombinerat med en soliditet på över 83% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på ett välskött företag som expanderar framgångsrikt sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver idrottsverksamhet med säte i Järfälla. Den mycket höga vinstmarginalen är ovanlig för idrottsföretag och kan tyda på en specialiserad verksamhet med låga rörliga kostnader, eventuellt inom träning, coaching eller evenemang med hög marginal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 445 000 SEK till 2 068 000 SEK, en ökning med 43,1%. Denna ökning är högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 83,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Företaget skulle klara av betydande motgångar utan att hamna i obalans.

Eget kapital: Eget kapital växte från 2 855 017 SEK till 4 058 638 SEK, en ökning på 42,2%. Denna starka tillväxt drivs huvudsakligen av årets mycket goda resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 027 290 SEK till 2 625 998 SEK, en tillväxt på 29,6%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt om konkurrensen ökar eller marknadsförhållandena förändras
  • Snabb tillväxt ställer krav på organisationens kapacitet att hantera expansionen utan kvalitetsförluster
  • Verksamheten kan vara säsongsbetonad eller beroende av specifika nyckelpersoner, vilket skapar sårbarhet

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 4 058 638 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 32,1% till 6 756 299 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt
  • Mycket hög lönsamhet ger utrymme för prissättningsstrategier och marknadsandelstillväxt

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+29,6%), resultattillväxt (+43,1%), eget kapital tillväxt (+42,2%) och tillgångstillväxt (+32,1%). Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stabilitet.