21 902 000 SEK
Omsättning
▲ 267,5%
1 621 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 187,4%
27,2%
Soliditet
God
7,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 700 003 SEK
Skulder:-4 767 145 SEK
Substansvärde:1 382 045 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har försäljningen ökat då vi sålt fler totalentreprenader, installtioner av värmepannor och värmesystem. Det tillsammans bidrar till en ökad nettoomsätning med föregående år som referens.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Försäljningen har ökat kraftigt genom försäljning av fler totalentreprenader
  • Installationer av värmepannor och värmesystem har bidragit till den ökade nettoomsättningen
  • Verksamheten har expanderat inom fossilfria energilösningar med tydlig marknadsefterfrågan

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har mer än fördubblats från 6,1 miljoner till 21,9 miljoner SEK, vilket indikerar en betydande marknadsexpansion. Resultatet har följt samma positiva trend med en ökning från 564 000 till 1,6 miljoner SEK. Den höga soliditeten på 27,2% kombinerat med den snabba tillväxten pekar på ett välskött företag i en expansiv fas. Företaget verkar ha hittat en lönsam nisch inom fossilfria energilösningar med stark efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom installation, försäljning och ägande av värmecentraler samt handel med fossilfria energilösningar. Den snabba tillväxten kan förklaras av den ökade efterfrågan på gröna energilösningar på den svenska marknaden. Verksamheten kombinerar både entreprenadtjänster och produktförsäljning, vilket ger diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har ökat från 564 000 SEK till 1 621 000 SEK, en ökning på 187,4%. Den positiva resultatutvecklingen visar att företaget kan skala upp verksamheten samtidigt som lönsamheten bibehålls.

Soliditet: Soliditeten på 27,2% är stabil och indikerar ett företag med god balans mellan eget kapital och skulder. Denna nivå ger företaget finansiell flexibilitet för fortsatt tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 387 711 SEK till 1 382 045 SEK, en ökning på 256,5%. Denna starka kapitaltillväxt understryker företagets finansiella styrka och förmåga att generera avkastning.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 6 145 039 SEK till 21 901 851 SEK, en ökning på 267,5%. Denna extraordinära tillväxt indikerar stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsstrategi.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företaget kan vara sårbart för konjunktursvängningar i bygg- och energisektorn
  • Expansionen kräver fortsatt kapitalförsörjning för att bibehålla tillväxttakten

Möjligheter

  • Stark marknadsposition inom fossilfria energilösningar med fortsatt efterfrågan
  • Möjlighet till ytterligare marknadsexpansion baserat på bevisad tillväxtmodell
  • Diversifierad verksamhet mellan installation och försäljning ger stabila intäktsflöden

Trendanalys

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under den treårsperiod som analyseras. Omsättningen har mer än fyrdubblats mellan 2023 och 2024, vilket indikerar en kraftig skalförändring eller ett genombrott på marknaden. Denna expansion har i sin tur drivit ett markant förbättrat resultat, där vinsten har ökat från en blygsam nivå till över 1,6 miljoner kronor. Eget kapital och totala tillgångar har följt samma accelererande trend, vilket visar att tillväxten är finansierad och att företagets bas stadigt förstärks. En av de mest positiva trenderna är den starkt stigande soliditeten, som har mer än femdubblats, vilket innebär att företagets finansiella hälsa och förmåga att ta på sig skulder har förbättrats avsevärt. Vinstmarginalen nådde en topp 2023 och sjönk något 2024, vilket kan vara en följd av investeringar som krävs för att hantera den snabba tillväxten. Sammantaget pekar all data på ett företag i en mycket expansiv fas med god lönsamhet och förbättrad finansiell stabilitet, vilket ger en positiv framtidsutsikt.